Wspina się po ścianach i lata do góry nogami

Drony jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. Jakie będą kolejne udoskonalenia?


Cudowny dron Voliro może nie tylko wspinać się po ścianach, ale również latać w dowolnym miejscu. Wszystko to za sprawą nietypowego pochylenia wirników. Jest ich łącznie sześć i mogą obracać się o 360 stopni. To oznacza, że dron lata w dowolnej orientacji - bokiem, do góry nogami i po przekątnej. Przemieszczanie się równolegle do ścian nie sprawia mu żadnych problemów.

Voliro został opracowany przez zespół 11 studentów z Politechniki w Zurychu (ETH Zurich) i Uniwersytetu Sztuki w Zurychu (ZHDK), którzy spędzili 9 miesięcy na tworzeniu prototypu drona. Twórcy są zainteresowani dalszym rozwijaniem produktu, ponieważ może być użyteczny w takich zastosowaniach, jak chociażby inspekcje budowlane. W przyszłości planują dodać nowe funkcje i zminimalizować wagę sprzętu do mniej niż 3 kg. 

Cliff Li, student inżynierii mechanicznej i lider zespołu dodaje, że na spodzie Voliro można podłączyć dowolne moduły, które będą pełniły nowe funkcje. Jednym z przykładów jest moduł kamery - wynalazek może działać jak gimbal. A do tego latać do góry nogami. Wyzwaniem staje się teraz nauka pilotowania drona - jest to zupełnie nowy tryb latania.