Szklarnie z nowoczesnym oprogramowaniem

Producent owoców i warzyw po wdrożeniu systemu do zarządzania gospodarstwem oszczędza co miesiąc 3,2 tys. roboczogodzin.

Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski s.c. zostało założone przez Tadeusza i Marię Mularskich 40 lat temu. W miejscowości Sobienie Biskupie koło Otwocka przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję ogrodniczą w małej szklarni. Dziś zatrudnia ponad 700 osób, a o produkcję dbają komputery.

Początkowo gospodarstwo zajmowało się wyłącznie hodowlą kwiatów. W 1993 r. właściciele wydzierżawili szklarnie w Borach Malinowskich (woj. śląskie) i rozpoczęli produkcję warzyw na dużą skalę. Obecnie firma prowadzona jest wspólnie z dziećmi założycieli jako Grupa Producentów Owoców i Warzyw Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski sp. z o.o. i może pochwalić się już 45 hektarami szklarni.

Firma – choć działa w tradycyjnej branży – jest na wskroś nowoczesna. Wyróżniają ją innowacyjne systemy sterowania mikroklimatem szklarni, ochrona biologiczna oraz fakt stosowania trzmieli do naturalnego zapylania kwiatów.

Skuteczny model zarządzania, wspomagany wydajnym systemem informatycznym, pozwolił utrzymać firmie dobre wyniki finansowe, i to mimo niesprzyjającego producentom owoców otoczenia polityczno-ekonomicznego.

Czas to pieniądz

Jednym z kroków milowych w historii spółki było wdrożenie specjalnego oprogramowania ERP (enterprise resource planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa). – Przez ponad 15 lat gospodarstwo korzystało z systemu ERP, którego rozwiązania wobec rozwoju przedsiębiorstwa oraz pozyskiwania nowych technologii produkcyjnych stały się niewystarczające i nie pozwalały na odpowiednie zabezpieczenie przyszłości firmy. Wtedy została podjęta decyzja o wdrożeniu nowego systemu do zarządzania – wspomina Maciej Mularski, właściciel spółki.

Zarząd nie chciał narzucać rozwiązań z góry. Przygotowano więc dokument, w którym każdy z pracowników – od pracowników zbierających warzywa w szklarni po kadrę kierowniczą – przedstawił swoją wizję zmiany, jakiej oczekuje od nowej platformy. Wybrano system Comarch ERP XL. – To rozbudowany funkcjonalnie system, charakteryzujący się budową modułową, co pozwala na jego konfigurację i dopasowanie do specyfiki każdego przedsiębiorstwa. Jest najczęściej wybieranym systemem klasy ERP w Polsce, obecnie korzysta z niego ponad 5000 przedsiębiorstw z różnych branż – mówi Paweł Barszcz, dyrektor zespołu wdrożeń Comarch ERP.

Nowy system ERP przyniósł wymierne oszczędności. Praca na wcześniejszej platformie ERP zajmowała pracownikom łącznie 6400 godzin miesięcznie. Wdrożenie nowej platformy skróciło ten czas o połowę: do 3200 godzin.

Innowacje w ogrodzie

– Wcześniej pracownik po wykonaniu zbioru w szklarni po prostu przychodził z kartką do osoby, która poświęcała czas na wprowadzenie danych do systemu. Teraz całą operację może wykonać sam, automatycznie wysyłając dane do odpowiednich działów – opisuje Mularski.

System rejestruje przyjęcia do magazynu partii towaru, a następnie drukuje etykiety informacyjne, umieszczane na konkretnych paletach.

Podstawowa część wdrożenia nowego systemu zarządzania została zakończona. – Jesteśmy w trakcie analizy szczegółów i scenariuszy na przyszłość. Wspólnie z Comarch chcemy rozbudować i rozwinąć istniejące funkcjonalności – podsumowuje prezes Maciej Mularski.

Firma naszpikowana jest wieloma innymi innowacyjnymi technologiami. Systemy komputerowe precyzyjnie kontrolują klimat szklarni: właściwą wilgotność, temperaturę, natężenie światła, poziom dwutlenku węgla, wilgotności podłoża. Z oprogramowaniem zintegrowano też system do nawożenia płynnego, a także system ogrzewania.

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone

Żródło: Rzeczpospolita