Czy twój alkomat działa prawidłowo?

Oznaką nieprawidłowego działania alkomatu mogą być pokazywane na ekranie wzbudzające zdziwienie wyniki.

Dziwne wyniki

Oznaką nieprawidłowego działania alkomatu mogą być pokazywane na ekranie wzbudzające zdziwienie wyniki. Takim zaskakującym wynikiem jest na przykład pomiar wskazujący 0,00‰ u osoby, która przed badaniem piła alkohol. Jednocześnie na nieprawidłowość pomiarów wskazuje wynik inny niż 0,00‰ u osoby, która nie spożywała alkoholu. Poza tym - jeśli przy powtórnych pomiarach u osoby spożywającej alkohol, w odstępie 20 minutowym, wynik nie obniża się, to również oznacza, że alkomat nie działa prawidłowo. Znaczne różnice w wynikach, jeśli badanie zostało przeprowadzone w krótkim czasie, także wskazują na rozkalibrowanie. Niepokojącym zjawiskiem jest wskazywanie maksymalnego wyniku lub przekroczenie go.

Sposób i czas przechowywania alkomatu

Gdy alkomat leżał długo bezczynnie lub był często używany, może nie działać prawidłowo. W zależności od informacji zawartej karcie gwarancyjnej, co 6 lub 12 miesięcy powinno się serwisować urządzenie. W karcie gwarancyjnej jest również określona liczba pomiarów, po której powinno się to zrobić. Wynosi ona od 100 do nawet 1500 pomiarów, co wynika z różnych rodzajów sensorów montowanych w alkomatach. Oprócz tego przechowywanie alkomatu niezgodnie z instrukcją może prowadzić do rozkalibrowania urządzenia. Złe warunki przechowywania to na przykład trzymanie alkotestera w miejscu o nieodpowiedniej temperaturze. Nie powinno się także trzymać urządzenia z materiałami, które zawierają alkohol. Ponadto do rozkalibrowania alkomatu można doprowadzić samodzielnie – przeprowadzając badanie bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Wiele osób wykorzystuje w ten sposób urządzenie do zabawy na imprezach, nie zdając sobie sprawy, że doprowadza do rozregulowania sensorów.

Mój alkomat nie działa prawidłowo – co robić? 

Jeśli stwierdzisz, że wyniki badania pokazywane przez Twój alkomat mogą nie być zgodne z prawdą lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do wskazań urządzenia – powinieneś oddać je do serwisu. W serwisie wykwalifikowani pracownicy przetestują alkomat i przeprowadzą kalibrację. Nie da się wykonać tego w domu, ponieważ kalibrację wykonuje się w odpowiednich warunkach z wykorzystaniem urządzeń wzorcowych. Wykwalifikowany technik wprowadza urządzenie w tryb kalibracji, stosując specjalne piny i następnie przeprowadza testy na urządzeniu wzorcowym. Polegają one na wtłaczaniu powietrza o określonej z góry zawartości alkoholu i regulacji alkomatu według wskazań urządzenia wzorcowego. Następnie alkotester zostaje zaplombowany, a w karcie gwarancyjnej umieszcza się informację o dacie wykonanych prac serwisowych. Warto pilnować terminu kolejnej kalibracji (lub ilości pomiarów), aby alkomat zawsze wskazywał pomiar zgodny z prawdą – może od tego zależeć bezpieczeństwo nasze i innych osób.
 Autor: Joanna Twardawska

 Portal http://naprawaalkomatow.blogspot.com/ oferuje jeszcze więcej informacji na temat alkomatów i ich działania.