Trzy książki Witkacego, które musisz przeczytać!

Stanisław Ignacy Witkiewicz jest reprezentantem zakopiańskiej bohemy, ale oprócz wspaniałych dzieł sztuki, legendy pięknego życia zakończonego samobójstwem, pozostawił po sobie dobrą - chociaż niełatwą - literaturę. 

Witkacy czasami zagęszcza język do granic możliwości, a czasami tworzy własny na potrzeby nazwania zjawiska, którego opis do tej pory nie zaistniał w rzeczywistości. Jesień to dobra pora na zmierzenie się z literatura autora koncepcji czystej formy. Poniżej przedstawiamy trzy propozycje, od których warto rozpocząć wędrówkę po świecie Witkacego.


1. 'Pożegnanie jesieni'

zobacz na nexto.plKsiążka Witkacego, która przyjęła się najbardziej. To nieliczna - w dorobku artysty - fabuła, o której mówi się, że twórca napisał ją na podstawie swojego życia i środowiska, którym się otaczał. To dekadencka opowieść o eksperymentach z substancjami psychoaktywnymi, śmierci i miłości, która popycha do destrukcyjnych działań.


2. 'Narkotyki'

zobacz na nexto.pl
Powieść, który, jak większość dzieł Witkiewicza, stał się sztuką teatralną. W tym roku miała miejsce uwspółcześniona premiera spektaklu, a sama powieść to podróż autora po własnych stanach psychicznych wywołanych eksperymentami ze zmianami świadomości. Witkacy pokazuje, że wszystko, nawet kofeina, można traktować w kategorii narkotyków.


3. 'Nienasycenie'

zobacz na nexto.pl
'Nienasycenie' to sztandarowy wynik eksperymentu, który Stanisław Ignacy rozpoczął pracując nad koncepcją czystej formy. Docenią nie tylko koneserzy języka, ale też formy w literaturze. A sama fabuła to historia Genezypa, który przechodzi fascynującą inicjację, pokonując kolejne życiowe granice.