Sztuka na grudzień - co oglądać?

Jakie wystawy trzeba obejrzeć w tym roku?

Galeria Arsenał, Poznań

Punctum. Architektura krytyczna, Jarosław Kozakiewicz. 
Wystawa prac Kozakiewicz odnosi się do dwóch wcześniejszych projektów artysty, związanych z przestrzenią i architekturą Poznania. Punctum, czyli projekt platformy widokowej na Górze Przemysła jest pierwszym punktem odniesienia. Jednocześnie to alternatywny plan przebudowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. Drugi projekt to  "Kurtyna ziemna" zaprojektowana dla Parku Drwęskich - praca z pogranicza site specific a działania społecznego.


CSW Toruń

Wielowątkowość TkaninyWystawa Wielowątkowość tkaniny to przegląd zainteresowania polskich artystów tym medium. Jest także kontynuacją pokazów w toruńskim CSW, związanych z szeroko rozumianym wykorzystywaniem tkanin w sztuce współczesnej – od elementów ubiorów po działania artystyczne.

Artyści: Magdalena Abakanowicz, Maria Pinińska-Bereś, Józef Robakowski, Teresa Murak, Jadwiga Sawicka, Zdzisław Jurkiewicz, Tomek Kawszyn, Grzegorz Kozera, Marian Stępak, Teresa Tyszkiewicz, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Piotr Mariusz Urbaniak, Agata Zbylut, Piotr Grabowski, Katarzyna Tretyn-Zecević, Jerzy Brzuskiewicz, Andrzej Banachowicz, Władysław Hasior, Zofia Kulik


Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa

Andrzej Polukord. Historia Wyrwanego Serca.
Polukord znajduje zwykle inspirację do swej twórczości w przedmiotach z najbliższego otoczenia lub w zaobserwowanych sytuacjach. Stają się one punktem wyjścia do kreowania zaskakujących akcji lub tworzenia niezwykłych obiektów, mających wytrącić widza z tradycyjnych kolein myślenia, kierujących jego uwagę na ukryte sensy zdarzeń i niejednoznaczność świata. Artystyczne gesty Polukorda przywodzą na myśl działania dadaistów lub niektóre z akcji z wykorzystaniem sił naturalnych Romana Signera, którego twórczość artysta ceni. Innym razem bardziej przypominają działania komika czy szamańskie obrzędy


Galeria Arsenał, Białystok

Obraz wewnętrzny. Pojawiające się/ znikające obrazy.
Celem wystawy „Obraz wewnętrzny. Pojawiające się / znikające obrazy” jest pokazanie złożonej struktury rozważań artystycznych, które często podejmują treści dotyczące prawdy w dziele sztuki i stosunku do realnego świata. Artyści w swoich pracach tworzą granice między obrazem rzeczywistości a jego odzwierciedleniem wewnętrznym.


Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak, Kraków

Nonsensowne technologie
Przemysław Jasielski i Rainer Prohaska od 2015 roku realizują autorską koncepcję „nonsensownych technologii”, prezentując na wspólnych wystawach prace, które w ironiczny sposób łączą sztukę z naukami ścisłymi. 


materiały: materiały prasowe