Wystawy lipca

Poleca Przemysław Głowacki

Hiszpański 
barok

W te wakacje nie trzeba jechać przez całą Europę, aby poznać sztukę Hiszpanii. Wystarczy wybrać się do Berlina na wystawę sztuki baroku, a więc okresu najwspanialszego jej rozwoju. Obok dzieł wybitnych artystów, takich jak Diego Velázquez, El Greco, Bartolomé Esteban Murillo, Francisco de Zurbarán czy José de Ribera można zobaczyć mniej znane prace. Wystawa nie koncentruje się tylko na malarstwie – rzeźba i rysunek tego czasu przeżywały również swój złoty okres.

„El Siglo de Oro. Die Ära Velázquez", Gemäldegalerie, Berlin, do 30 października

Obrazy innych malarzy

Aktualna wystawa Galerii Narodowej w Londynie przybliża ciekawy temat, który zazwyczaj spychany jest na margines. Malarze nie tylko tworzyli swoje dzieła, ale również kolekcjonowali obrazy innych twórców. Jakie były tego powody? Co interesowało ich w pracach innych artystów? Jaki miało to wpływ na ich własną sztukę? Na te pytania można odpowiedzieć, oglądając 80 obrazów obejmujących ponad 500 lat historii malarstwa.

„Painters' Paintings: From Freud to Van Dyck", The National Gallery, Londyn, 
do 4 września

Ai Weiwei 
w Wiedniu

Po głośnych wystawach w Berlinie i Londynie przyszedł czas na Wiedeń. Część prac Ai Weiweia zostanie włączona w otoczenie wiedeńskiego Belwederu. Najsłynniejszy chiński artysta pokaże też w stolicy Austrii zrekonstruowaną, 14–metrową świątynię z czasów dynastii Ming. Chociaż tradycja jest dla niego kluczowym punktem odniesienia, to jednak aktualność pozostaje w centrum zainteresowań. Przecież „wszystko jest sztuką – wszystko jest polityką".

„Ai Weiwei. translocation 
– transformation", Belvedere/21er Haus, Wiedeń, 
do 20 listopada

Tony Cragg w Orońsku

Letnia wycieczka do Orońska to bardzo dobry pomysł. Dawna posiadłość Józefa Brandta mieści się w pięknym parku i służy obecnie Centrum Rzeźby Polskiej. Obecna wystawa prezentuje przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy brytyjskich. Tony Cragg zaliczany jest, od czasu otrzymania Nagrody Turnera w 1988 r., do światowej czołówki. Artysta łączy w swoich pracach tradycyjne pojmowanie rzeźby, szczególną wrażliwość na materiał i nowoczesną formę.

„Tony Cragg", Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko, 
do 30 października