Wystawy kwietnia

Poleca Przemysław Głowacki

Malarz i ogrodnik

Gustave Caillebotte przeszedł do historii jako mecenas rodzącego się impresjonizmu i jeden z pierwszych kolekcjonerów zainteresowanych tym ruchem. Czasami zapominamy, że sam był malarzem, a jego twórczość dopiero w ostatnich latach została w pełni doceniona. Drugą jego pasją było ogrodnictwo. Temu tematowi jest poświęcona wystawa pokazywana w muzeum położonym obok słynnych ogrodów Claude'a Moneta. Po pokazie we Francji ekspozycja zostanie przeniesiona do Madrytu.

„Caillebotte, peintre 
et jardinier", 
Musée des Impressionnismes, Giverny, do 3 lipca

Holenderska secesja

Jan Toorop to najciekawsza osobowość sztuki holenderskiej ok. 1900 r. W jego twórczości spotykamy większość obecnych wtedy kierunków – impresjonizm, neoimpresjonizm, symbolizm i przede wszystkim secesję. Jego plakat reklamujący olej do sałatek zrobił furorę i stał się synonimem stylu art nouveau. Pierwsza wielka retrospektywa po prezentacji w Hadze będzie następnie pokazywana w Monachium, Berlinie oraz paryskim Musée d'Orsay.

„Jan Toorop", Gemeentemuseum Den Haag, Haga, do 29 maja

Lee Miller w Berlinie

Amerykanka Lee Miller rozpoczęła swoją karierę w międzywojennym Paryżu w kręgu surrealistów, pozując m.in. do zdjęć Man Rayowi. Szybko stanęła po drugiej stronie aparatu fotograficznego, udowadniając wszechstronność własnego talentu. Związana była z magazynem „Vogue", a w jej twórczości dominować zaczął reportaż. Na wystawie w Berlinie można zobaczyć m.in. wstrząsające fotografie z okresu wojennego: z wyzwolonych obozów koncentracyjnych oraz z sesji w zajętej przez aliantów kwaterze Hitlera w Monachium.

„Lee Miller 
– Fotografien", 
Martin–Gropius–Bau, Berlin, do 12 czerwca

Rolling Stonesi na wystawie

Ekspozycja oczekiwana 
przez cały muzyczny świat. 
Legendę rock'n'rolla zaprezentuje londyńska galeria Charlesa Saatchiego, pokazując na dwóch piętrach ponad 
pół tysiąca obiektów związanych z zespołem. Stonesi to nie tylko fenomen muzyczny, ale też ważna część kultury ostatniego półwiecza. Organizatorzy sięgnęli do prywatnych zbiorów artystów, wybierając najważniejsze oraz nieznane pamiątki – zapowiada się wydarzenie.

„Exhibitionism: 
The Rolling Stones", Saatchi Gallery, Londyn, do 4 września