Wystawy czerwca

Poleca Przemysław Głowacki

Ironia 
Paula Klee

Prawie 50 lat Paryż musiał czekać na kolejną wielką retrospektywę Paula Klee, ale było warto. Wystawa pokazuje blisko 250 prac starannie wyselekcjonowanych z bogatego oeuvre szwajcarskiego artysty. Dzieła obejmują wszystkie okresy jego działalności, od wczesnych prac i kontaktu z ekspresjonizmem w Monachium przez wpływy kubizmu, konstruktywizmu i działalność w Bauhausie aż do lat poprzedzających wybuch II wojny światowej.

„Paul Klee. 
L'ironie à l'oeuvre", 
Centre Pompidou, 
Paryż, do 1 sierpnia

Rzeźba ostatnich 70 lat

Muzeum Sztuki w Bazylei zwiększyło swoją powierzchnię do 10 tys. mkw. Z okazji inauguracji nowego gmachu przygotowano wystawę podsumowującą historię rzeźby od 1945 r. do współczesności. Nie pominięto żadnego ważnego twórcy w tej dziedzinie, obecni są m.in. Alberto Giacometti, Alexander Calder, Louise Bourgeois, Henry Moore, Pablo Picasso, Claes Oldenburg, Duane Hanson, Joseph Beuys, Richard Serra, Jeff Koons, Katharina Fritsch, Gabriel Orozco, Damien Hirst i Monika Sosnowska.

„Sculpture on the Move 1946–2016", Kunstmuseum Basel, Bazylea, 
do 18 września

Bosch 
w Prado

Po głośnej wystawie w rodzinnym mieście Hieronima Boscha przyszedł czas na muzeum, które ma najwięcej arcydzieł niderlandzkiego twórcy. Madryt postanowił uhonorować tajemniczego malarza swoją własną ekspozycją. Zapewne będzie to na bardzo długi czas jedyna okazja zobaczenia tak wielu obrazów Boscha w jednym miejscu, a wszystko z okazji 500–lecia śmierci artysty.

„El Bosco. La exposición del Centenario", Museo Nacional del Prado, Madryt, do 11 września

Nowoczesny Manet

Édouard Manet to wyjątkowy artysta XIX w., prawdopodobnie najważniejszy dla zachodzących w tym stuleciu zmian w sztuce. Korzystając z tradycji m.in. hiszpańskiej i włoskiej, stworzył nowy język malarstwa, skupiając się na współczesnych tematach. Kunsthalle w Hamburgu właśnie przeszło renowację i swoje otwarcie postawiono uczcić wystawą francuskiego twórcy, który stał się inspiracją dla impresjonistów i następnych pokoleń artystów.

„Manet – Sehen. Der Blick der Moderne", Hamburger Kunsthalle, Hamburg, do 4 września