W myśl idei, nie utopii

Lista nominowanych do Nagrody „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia była długa. Laureatem XIV już edycji został poseł Paweł Kowal.

Redakcja ustanowiła nagrodę w 2001 r., w pierwszą rocznicę śmierci twórcy „Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu, wielkiego patrioty, doskonałego redaktora i dalekowzrocznego dyplomaty. – Koncepcja polityczna „Kultury" paryskiej, w tym budowy stosunków z niepodległymi sąsiadami na Wschodzie, była idealistyczna, ale nie utopijna – mówił podczas uroczystej gali Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych.

Oprócz Pawła Kowala do nagrody w tym roku nominowano: Basila Kerskiego (redaktora „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG", dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku), Jana Tombińskiego (ambasadora Unii Europejskiej na Ukrainie), Zdzisława Najdera (byłego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa), Zbigniewa Bujaka (działacza opozycyjnego w czasach PRL, współzałożyciela Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą), Jerzego Hoffmana (reżysera i scenarzystę) oraz Zygmunta Skórzyńskiego (socjologa, prezesa Fundacji Polska w Europie, współtwórcę Klubu Inteligencji Katolickiej).