Taka jestem:

Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland

Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ze Skanska Property Poland związana jest od 2006 r. Zaczynała w dziale marketingu i leasingu. Następnie zaangażowała się w procesy sprzedaży obiektów komercyjnych i w 2010 r. weszła do zarządu firmy. Przez dwa lata jako menedżer ds. zrównoważonego rozwoju wprowadzała na polski rynek standardy zielonego budownictwa. W 2011 r. 
objęła funkcję dyrektora regionu. Od marca 2014 r. 
jest prezesem spółki biurowej Skanska w Polsce.

{Liceum}

W moim życiu był to okres buntu. 
Fascynowałam się wtedy ciężkimi 
gatunkami muzyki, fotografią, 
rysunkiem, planowałam studiować architekturę. Ostatecznie mój wybór padł jednak na SGH. Z perspektywy czasu uważam, że to była bardzo 
dobra decyzja.

{Firma}

Moje pierwsze doświadczenia zawodowe były związane z branżą farmaceutyczną. Nigdy nie bałam się zmiany i szukając nowych, trafiłam właśnie do Skanska. Szybko oswoiłam się z firmą i przekonałam, że to fantastyczne miejsce do pracy i rozwoju. Miałam tu zawsze wielkie szczęście do ludzi. Każdy z moich szefów wierzył we mnie i zachęcał do próbowania nowych rzeczy. Dlatego często zmieniałam obszar pracy i ostatecznie dostałam także możliwość uczestniczenia w transakcjach, przy których czułam się jak ryba w wodzie.

{Pierwsza praca}

W trakcie studiów pracowałam dorywczo w branży gastronomicznej. Latem natomiast wyjeżdżałam do pracy do Stanów Zjednoczonych, gdzie mogłam nie tylko zarobić pieniądze na wakacje, ale też uczyć się języka i współpracy z ludźmi różnych kultur i narodowości. Te doświadczenia są dla mnie bardzo istotne, ponieważ wykształciły we mnie etos pracy. Nauczyłam się tego, że trzeba mieć szacunek dla każdego rodzaju zadań.

{Wyzwania}

Miałam wiele takich momentów. Na przykład wtedy, kiedy dostałam do poprowadzenia pierwszy zespół. Składał się on wyłącznie z osób technicznych, a ja nie dość, że byłam w nim najmłodszą osobą, to jeszcze jedyną kobietą. W takich sytuacjach człowiek myśli sobie, że poprzednie trudne zadania jeszcze dało się wykonać, ale to kolejne jest już zbyt trudne. Ostatecznie jednak osiągałam założone cele dzięki ogromnej motywacji płynącej od otaczających mnie osób. Współpraca z fantastycznymi i zaangażowanymi ludźmi zawsze daje dużo energii, a ciężka praca i determinacja w działaniu to moja recepta na sukces nawet przy największych wyzwaniach.

{Sukces}

Jednym z najciekawszych doświadczeń w moim życiu zawodowym było wprowadzanie standardów zielonego budownictwa w Polsce. Kiedy zaczynałam w branży, był to jeszcze temat dość egzotyczny, ale zobaczyliśmy w Skanska duży potencjał do rozwoju tego trendu w Polsce. Zrównoważone budownictwo bardzo szybko mnie wciągnęło. Stało się tak pewnie dlatego, że na aspekty środowiskowe zwracam uwagę również w życiu prywatnym. Wielką satysfakcję daje mi to, że mogę wpływać na otoczenie zarówno w dużej skali – w ramach prowadzonych przez nas projektów, jak i w tej bardzo małej – prywatnie wychowując i ucząc małego człowieka.

{Rodzina}

Znajomym z trudem przychodzi wyciągnięcie mnie gdzieś na dłużej z domu. Mam tak mało czasu dla swojego dziecka, że zwykle po prostu staram się zabierać je ze sobą. Wiele ułatwia mi to, że moja córka od wczesnego dzieciństwa jeździ ze mną na rowerze, zaraziła się nim i jest wspaniałym małym podróżnikiem.

{Odpoczynek}

Momenty, w których odłączam się od codziennej rzeczywistości, to czas spędzony z rodziną oraz ten przeznaczony na wysiłek fizyczny. Przykładam do tych obszarów życia dużą wagę. Przekonałam się bowiem, że jestem osobą, która częściej pracuje za dużo niż za mało.