Szybka ścieżka

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwsze trzy konkursy 
dla firm w programie „Inteligentny rozwój". Ich łączny budżet to 2,5 mld zł.

Ogółem w tym roku w nowym programie kierowanym do biznesu ma być uruchomionych 5 mld zł.

Pierwszy z trzech konkursów skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Powalczą one o 1,6 mld zł dotacji w ramach „Badań przemysłowych i prac rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorstwa", czyli tzw. szybkiej ścieżki. Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie projektów obejmujących realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Celem jest opracowanie nowych produktów lub technologii.

NCBR będzie przyjmować wnioski od 4 maja do 31 grudnia br. – Szybka ścieżka to bardzo interesujący instrument dla małych i średnich firm. Po pierwsze, ze względu na duży budżet, przekraczający 1,5 mld zł. Po drugie, dlatego że w tym naborze są to pieniądze wyłącznie dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Jakub Bursa, partner w firmie doradczej SAS Advisors.

Demonstrator

Drugi konkurs („Prace B+R przedsiębiorstw związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej") to kontynuacja programu „Demonstrator", pilotażowo realizowanego w latach 2013–2014. Pierwszy konkurs „Demonstratora" w nowej odsłonie to 500 mln zł. I – jak zwraca uwagę Bursa – są to dotacje zarówno dla przedsiębiorstw małych, średnich, jak i dużych. To pieniądze na wsparcie eksperymentalnych prac rozwojowych. Chodzi przede wszystkim o weryfikację nowych rozwiązań w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i operacyjnych, a więc przygotowanie prototypów doświadczalnych oraz instalacji pilotażowych. – W tym programie do kosztów kwalifikowanych zalicza się też wyprodukowanie linii pilotażowej. To ważne, ponieważ duże firmy w okresie 2014–2020 mają bardzo ograniczone możliwości zdobywania finansowania na projekty inwestycyjne, a w tym przypadku można sfinansować wytworzenie infrastruktury produkcyjnej – dodaje Bursa.

Wnioski można składać od 7 maja do 22 czerwca. – Będzie to konkurs kierowany do wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość, dlatego można się spodziewać bardzo dużego zainteresowania, tym bardziej że to jedna z nielicznych szans dla dużych firm w ogóle na dotacje – tłumaczy Bursa.

Innolot

NCBR ogłosił też konkurs w „Innolocie", czyli jednym z programów sektorowych. Służą one realizacji dużych przedsięwzięć B+R ważnych dla rozwoju branż gospodarki, mogą też służyć wyłanianiu inteligentnych specjalizacji. W programie sektorowym „Innolot" chodzi o innowacyjne rozwiązania dla przemysłu lotniczego. Na projekty badawczo-rozwojowe realizowane w ramach tego programu Centrum ma na początek 400 mln zł. Nabór wniosków w „Innolocie" potrwa od 18 maja do 17 lipca.