Spektakle kwietnia

Poleca Jacek Cieślak

Piraci 
w wersji 3D

Spółka Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa dała w 2000 roku w warszawskiej Romie prapremierę „Piotrusia Pana". Splendoru dodawał jej autor libretta – Jeremi Przybora, współtwórca Kabaretu Starszych Panów. Gdyńska premiera zostanie zaprezentowana w najnowszej technologii 3D. Atrakcje stanowią spotkanie z piratami i ich wielkim statkiem, ciepło indiańskich ognisk oraz szansa na odkrycie nowych lądów.

„Piotruś Pan", 
Jeremi Przybora, Janusz Stokłosa, www.muzyczny.org, 9–10, 14–17 kwietnia

Tajemnicza burza

Przygotowana we współpracy z Het Nationale Ballet w Amsterdamie „Burza" nawiązuje do szekspirowskiego pożegnania z teatrem i podszyta jest sceniczną magią, którą eksponują muzyczne motywy Henry'ego Purcella, Thomasa Tallisa, Roberta Johnsona, Matthew Locke'a, Michela van der Aa, a nawet irańskiej muzyki etnicznej. Niezwykle intrygujące, nieoczywiste, tajemnicze widowisko.

„Burza" wg Wiliama Szekspira, 
www.teatrwielki.pl, 9–10, 22 kwietnia

Miłosny trójkąt

Atutem tej opery były zawsze egzotyka i liryka. Wybitny kompozytor umieścił akcję w malowniczej scenerii wioski rybackiej na Cejlonie. Fabuła jest klasyczną opowieścią o miłosnym trójkącie: oto wódz wioski Zurga i myśliwy Nadir zakochują się w pięknej kapłance Leili. Chcąc uszanować jej religijny wybór, ale też pozostać przyjaciółmi, mężczyźni rezygnują z miłości. Ślepy los sprawia, że namiętność wybucha gwałtownie, dwójce kochanków grozi zaś śmierć.

„Poławiacze pereł", Georges Bizet, www.opera.wroclaw.pl, 
30 kwietnia

Historia 
wielkiej miłości

Reżyserka zaplanowała spektakl w zgodzie z Szekspirem o tym, jak nastolatki, tytułowi bohaterowie, w ciągu kilkudziesięciu godzin z dzieciaków stają się głęboko doświadczonymi przez los dojrzałymi ludźmi. Katarzyna Deszcz przekonuje, że historia wielkiej miłości, która każdego roku przyciąga do Werony setki tysięcy turystów, jest aktualna wszędzie tam, gdzie rządzą nienawiść i pogarda, a od dobra wspólnego ważniejsze okazują się ambicja, zacietrzewienie i walka o władzę.

„Romeo i Julia", William Szekspir, www.dramatyczny.pl, 2–3, 8–10 kwietnia