Scena to jej dom

Historię życia Mireille Mathieu czyta się prawie jak bajkę. To opowieść o dziewczynie z południa Francji, która dzięki talentowi, ciężkiej pracy i wytrwałości – osiągnęła pozycję jednej z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych piosenkarek świata.

Mireille Mathieu urodziła się w Awinionie w 1946 roku jako najstarsza z czternaściorga dzieci Marcelle i Rogera Mathieu. Już we wczesnym dzieciństwie uwielbiała śpiewać, a jej idolkami były Edith Piaf i Maria Callas. W wieku niespełna 14 lat rozpoczęła pracę w fabryce kopert w rodzinnym mieście. Kilka lat później postanowiła spróbować swych sil w regionalnym konkursie piosenki „On chantait dans mon quartier" („Śpiewamy w naszej dzielnicy"). Wygrała za trzecim razem. Dzięki staraniom burmistrza Avinionu udało się jej zakwalifikować do finału popularnego programu telewizyjnego „Tele Dimanche".

Wystąpiła w nim z piosenką „Jezebel" z repertuaru Edith Piaf i głosami publiczności zdobyła pierwsze miejsce. Młodą, śpiewającą z niezwykłą siłą i ekspresją w głosie, piosenkarką zainteresował się znany impresario Johnny Stark. Postanowił zaopiekować się Mireille i uczynić z niej gwiazdę. Udało się.

Johnny Stark, menedżer i przyjaciel Mireille Mathieu, mówił, że scena to jej dom. I rzeczywiście, podczas swojej prawie 40–letniej kariery, występowała na najbardziej prestiżowych estradach świata: w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Friedriechstadt Palast w Berlinie, Universal Amphitheatre w Los Angeles, Elysee Arena w Turku czy w Teatro Ariston w San Remo. Była pierwszą piosenkarką zza „żelaznej kurtyny", która wystąpiła w Chinach i jedyną artystką muzyki popularnej, która miała możliwość występowania w moskiewskim Teatrze Wielkim. Podczas swoich tourné po Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej czy Australii występowała w licznych programach telewizyjnych i koncertach galowych z najbardziej znanymi wykonawcami światowego show–biznesu: Placidem Domingiem, Andym Williamsem, Charlesem Aznavourem, Petulą Clark, Barrym Mannilowem, Deanem Martinem czy Tomem Jonesem.

Prezentowała swoje piosenki przed osobistościami świata polityki: Ronaldem Reaganem, François Mitterrandem, Jacques'em Chirakiem, Leonidem Kuczmą i Wladimirem Putinem, brytyjską królową Elżbietą II, królem Maroka Hassanem II, parą królewską Tajlandii i księciem Rainierem z Monako.

Przez ponad 40 lat pracy Mireille Mathieu nagrała ponad 1200 piosenek w 11 językach i wydała 40 albumów. Wciąż śpiewa, koncertuje, wydaje nowe płyty, gości w programach radiowych i telewizyjnych całego świata.

Polska publiczność miała okazję oglądać ją dwukrotnie – na czterech koncertach w 1969 r. i po wielu latach – w 2010 r. Wszystkie odbyły się w Sali Kongresowej. Tym razem nie tylko warszawska publiczność będzie miała okazję podziwiać jej niezwykły talent. Mireille Mathieu, poza Warszawą, zaśpiewa również we Wrocławiu i w Gdyni. Zaprezentuje zarówno starsze, doskonale znane i lubiane utwory, jak i nowe, takie jak „Mon Credo", „Qu'elle est belle" czy „Mon bel amour d'été". Piosenkarce towarzyszyć będzie zespół złożony z 12 muzyków.