Rok 2017 rokiem pracownika

Bezrobocie w Polsce na koniec grudnia 2016 roku wyniosło zaledwie 8 proc., a są i takie regiony i miasta, gdzie jak w Poznaniu, panuje zaledwie 2 proc. poziom bezrobocia rejestrowanego. Nie pracuje już w takich miejscach ten, kto nie chce pracować, a znalezienie zatrudnienia nie sprawia żadnych problemów. Eksperci rynkowi twierdzą, że rok 2017 będzie rokiem pracownika, a pracodawcy będą musieli zwiększyć jeszcze zaangażowanie w prowadzenie proces

Bezrobocie w Polsce na koniec grudnia 2016 roku wyniosło zaledwie 8 proc., a są i takie regiony i miasta, gdzie jak w Poznaniu, panuje zaledwie 2 proc. poziom bezrobocia rejestrowanego. Nie pracuje już w takich miejscach ten, kto nie chce pracować, a znalezienie zatrudnienia nie sprawia żadnych problemów. Eksperci rynkowi twierdzą, że rok 2017 będzie rokiem pracownika, a pracodawcy będą musieli zwiększyć jeszcze zaangażowanie w prowadzenie procesów rekrutacyjnych i zaoferować potencjalnym pracownikom wiele dodatkowych benefitów.

 

Problemy pracodawców

 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy generalnie w Polsce malało bezrobocie, nie licząc takich regionów jak powiat szydłowiecki, gdzie nadal wynosi ono ponad 20 proc. Wielu pracodawców staje w obliczu braku rąk do pracy. Bardzo często na publikowane oferty pracy odpowiada mało kandydatów, a ci, którzy wysyłają swoje aplikacje, nie spełniają podstawowych warunków pracodawcy.

Firmy mają problemy ze skuteczną rekrutacją pracowników z uwagi na rekordowo niskie bezrobocie oraz odpływ z przyczyn demograficznych nawet pół miliona osób, które byłyby potencjalnymi podwładnymi.

Eksperci rynku pracy spodziewają się w ciągu pierwszych kilku miesięcy 2017 roku dalszych spadków bezrobocia. W efekcie stopa bezrobocia rejestrowanego może spaść wyraźnie poniżej 8 proc. w skali całej Polski, choć jej dynamika spadkowa będzie niższa niż w 2016 roku. Sytuacji nie poprawia fakt, że przywrócony został niższy wiek emerytalny. W 2017 roku z uwagi na możliwość otrzymania świadczeń emerytalnych, z pracy może zrezygnować nawet ponad 500 tys. osób.

Oferty pracy bez odzewu

Od kilku miesięcy w wielu branżach działalności gospodarczej pracodawcy mają realne problemy ze znalezieniem pracowników. Publikują oferty pracy, na które nie odpowiadają kandydaci, odpowiedni do pracy. Walka o pracownika nabiera znaczenia, a orężem pracodawców są wynagrodzenia. W efekcie nawet nowi pracownicy, często bez doświadczenia, ale z pożądanym wykształceniem i kwalifikacjami, mogą liczyć na dobrą płacę. Wyższe pensje mogą też skłonić osoby długotrwale bezrobotne do wejścia na rynek pracy. W 2017 roku spodziewany jest wzrost wynagrodzeń o ponad 5 proc., a poprawa będzie najbardziej widoczna wśród pracowników fizycznych i niewykwalifikowanych, ponieważ dotychczas to właśnie oni uzyskiwali najniższą płacę. Poza tym w największym stopniu brakuje osób do pracy fizycznej. Pracodawcy muszą więc zaoferować im nie tylko godziwe wynagrodzenie, ale i dodatkowe profity, które przyciągną ich do konkretnych ofert pracy i skłonią do pozostania na danym stanowisku na dłużej.

Materiał Partnera