Przyjemność w pastelach

Między opływającą w melodramaty Wenecją a wyżywającą się na nartach Cortiną rozciąga się jeden z najpiękniejszych winiarskich regionów Włoch: Conegliano-Valdobbiadene.
Tutejszy sielski krajobraz wprawia w beztroski nastrój. Podobnie jak powstające tu najbardziej bezpośrednie wino świata: prosecco.

Trzeci etap Giro d’Italia prowadzi od Grado do Valdobbiadene
W odróżnieniu od szampana przechodzi ono na ogół drugą fermentację wywołującą bąbelki, nie w butelkach, lecz w dużych zbiornikach, co przyjęło się uważać za sposób mniej szlachetny.
Prosecco najlepiej smakuje młode
Metoda ta daje jednak wino pełne świeżych owocowych aromatów, niezbyt skoncentrowane, o kremowej często pianie, którego największą zaletą jest lekkość – koniec końców w życiu deficytowa.
Skąd ten zapach lata? Ze świeżych owocowych aromatów
Prosecco, przeznaczone do picia za młodu (najlepsze jest do roku od zabutelkowania), trwa i smakuje, zanim nie ujdą z niego bąbelki. Ale w tej krótkiej chwili oferuje prostą, mniej skonwencjonalizowaną od szampana, przyjemność. W pewnym sensie jest winem, które swoim ulotnym charakterem przywraca rzeczom właściwe proporcje. Hasło reklamowe producentów prosecco brzmi „Life is a bubble”. Przekładając to na rodzimy język, można by zacytować poetę: „Czym jest me czucie? Ach, iskrą tylko! Czym jest me życie? Ach, jedną chwilką!”.
Niezbyt skoncentrowane, lekkie. Po prostu: „Life is a bubble”
Krotochwilne, odrobinę błazeńskie prosecco przypomina, że wobec ogromu czasu nie warto czymkolwiek się przejmować. Usiąść, nie myśleć, posączyć. Przejść się na bosaka po porannej rosie, poczuć letnią bryzę, zauważyć tęczę. Życie sobie dosłodzić. Przynajmniej przez chwilę.
By jednak nie zrobiło nam się za słodko, najlepsze prosecco od takich producentów jak Adami, Ruggeri czy Nino Franco poza aromatami sałatki macedońskiej ma równoważący słodycz słony finisz. W wakacje – do owoców, wędzonego łososia, melona z prosciutto, bułki drożdżowej z masłem lub dżemem morelowym – można je pić już na śniadanie.
Zdjęcia: FPM