Przewodnik kulturożercy

Latem apetyt na sztukę tylko się wyostrza. Dlatego europejskie stolice serwują wysmakowane dania.

PARYŻ

Haute Couture, Hôtel de Ville

Warto się pospieszyć z wyjazdem do Paryża, bo tylko do 6 lipca w Hôtelu de Ville (sala Saint-Jean, 5 rue de Lobau) trwa wystawa Haute Couture. Ponad 100 sukni i innych kreacji wybranych z prestiżowej kolekcji Muzeum Galliera. Rysunki i zdjęcia pozwalają zajrzeć za kulisy znanych atelier na całym świecie i uczestniczyć w kolejnych etapach powstawania dzieł – od narodzin do pokazu. Na wystawie prezentuje się 25 domów mody, m.in. Lanvin, Chanel, Nina Ricci, Schiaparelli, Balenciaga, Christian Dior, Givenchy, Cardin, Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier i Lacroix.

L'ange du bizarre, Musée d'Orsay

Trzeba wpaść do Musée d'Orsay i oprócz zachwycającego malarstwa impresjonistów zobaczyć także wspaniałą ekspozycję „L'ange du bizarre" (Ciemna strona romantyzmu), która trwa do 9 lipca. „L'ange du bizarre" to świat wykreowany przez angielską literaturę w XVIII w., który intryguje tajemniczością, trochę w nim straszy, a momentami bywa nawet makabrycznie. Sztuki wizualne szybko podążyły w tym samym kierunku. Goya i Géricault ukazywali okropności wojny, Fuessli i Delacroix fascynowali się upiorami, wróżkami i diabłami, a Caspar David Friedrich z upodobaniem malował mroczne krajobrazy z mokradłami i potężnymi drzewami. Paryskie muzeum prezentuje twórczość artystów za pomocą różnych mediów: obrazów, grafik i filmów. Zaprasza w podróż od świata Goi aż do Maxa Ernsta i współczesnego filmu „Frankenstein".

Félix Ziem, Petit Palais

W Petit Palais (Muzeum Sztuk Pięknych), w 16. dzielnicy Paryża, do 4 sierpnia możemy obejrzeć obrazy Félixa Ziema (1821–1911), podróżnika i malarza krajobrazów, zajmującego specjalne miejsce w sztuce XIX w. Ziem przyciągał ludzi, którzy lubili śnić o Wenecji i Konstantynopolu. Żył w cieniu Delacroix, ale karierę zakończył na Montmartre, obok atelier Picassa.

The Political Line, Keith Haring, Musée d'Art Moderne oraz Centquatre

Tego lata Paryż żyje sztuką stworzoną przez amerykańskiego artystę Keitha Haringa, który tworzył w nurtach pop i street artu. Prace Haringa, genialne rysunki, obrazy i rzeźby można oglądać do 18 sierpnia w Museé d'Art Moderne de la Ville de Paris, gdzie stworzono dużą retrospekcję, oraz w muzeum Centquatre, znajdującym się w egzotycznej i trochę dzikiej 19. dzielnicy. Warto wybrać się tam pieszo, by lepiej poczuć ducha Keitha Haringa.

HEY! Modern Art & Pop Culture, Halle Saint Pierre

W Halle Saint Pierre, w 16. dzielnicy Paryża, do 23 sierpnia trwa wystawa będąca połączeniem popkultury, form sztuki nowoczesnej i współczesnej. To druga część wystawy HEY! Modern Art & Pop Culture. Pierwsza zgromadziła ponad 64 artystów. Tym razem do zaliczenia są m.in. Joe Coleman, Louis Pons, Mati Klarwein, Masami Teraoka. A poza tym, jak zwykle w Paryżu, warto zajrzeć do Centre Georges Pompidou. Tego lata, wspólnie z Instytutem Sztuki w Chicago, zorganizowano tam wielką retrospektywną wystawę prac Roya Lichtensteina (otwarcie 3 lipca). Warto też wybrać się do Musée du Luxembourg, które zdobią obrazy Marca Chagalla (do 21 lipca).

LONDYN

David Bowie is, V&A

Muzeum Wiktorii i Alberta uzyskało dostęp do archiwum Davida Bowiego i dzięki temu jeszcze do 28 lipca możemy oglądać wspaniałą wystawę przedstawiającą niezwykłą karierę brytyjskiego piosenkarza, zaliczanego do 100 najlepszych metalowych wokalistów wszech czasów. No i uważanego za jednego z najbardziej innowacyjnych i wpływowych współczesnych artystów.

Vermeer and Music: The Art of Love and Leisure, National Gallery

Wystawa poświęcona holenderskiemu mistrzowi Vermeerowi i współczesnym mu artystom (26 czerwca
– 8 września w National Gallery, Sainsbury Wing Exhibition) z pewnością okaże się przebojem tego lata, tym bardziej że towarzyszyć jej będzie XVII-wieczna niderlandzka muzyka grana na żywo.

Mexico. A Revolution in Art, 1910–
–1940, Royal Academy of Arts

Od 6 lipca do 29 września w Royal Academy of Arts mamy okazję podziwiać meksykańskie malarstwo z lat 1910–1940, a więc z okresu, który w Meksyku często nazywa się kulturalnym renesansem. Diego Rivera, José Clemente Orozco oraz David Alfaro Siqueiros to wielcy meksykańscy twórcy. Ich dzieła przedstawiono obok prac innych artystów, różnych narodowości, którzy malowali zainspirowani pięknem Meksyku.

Edward Barber i Jay Osgerby, Design Museum

Projektanci pochodni olimpijskiej na londyńskie igrzyska w 2012 r. – Edward Barber i Jay Osgerby na trwającej do 25sierpnia wystawie w Design Museum prezentują niecodzienne podejście do przedmiotów codziennego użytku, od dzwonka po piłkę tenisową i dwufuntową monetę. Przy okazji obejrzymy też inne dzieła z portfolio Barbera i Osgerby'ego.

Life and death in Pompeii and Herculaneum, British Museum

Z kolei British Museum przez całe wakacje (do 29 września)
zaprasza na wielką wystawę o dwóch rzymskich miastach: Pompejach i Herkulanum. To pierwsza wystawa poświęcona tym ważnym metropoliom. Możemy obejrzeć ponad 250 fascynujących eksponatów pochodzących zarówno z najnowszych, jak i wcześniejszych wykopalisk.

Portrety Laura Knight, National Portrait Gallery

Od 11 lipca do 13 października gwoździem programu w National Portrait Gallery będzie wystawa 30 portretów Laury Knight, jednej z najbardziej cenionych i najpopularniejszych brytyjskich artystek. Warto wiedzieć, że Laura Knight została uhonorowana tytułem dame (żeński ekwiwalent tytułu sir) i była pierwszą kobietą w historii londyńskiej Royal Academy of Arts, której ta szacowna instytucja urządziła indywidualną, retrospektywną wystawę, w 1965 r.

Gary Hume Exhibition

Będąc tego lata w Londynie warto, jak zawsze, zajrzeć do Tate Modern, gdzie tym razem prezentuje się malarstwo Gary'ego Hume'a, współczesnego brytyjskiego artysty (do 1 września). Miłośników brytyjskiej sztuki z pewnością zainteresuje też ekspozycja wspaniałych płócien Patricka Caufielda w Tate Britain (również do 1 września).

MADRYT

Paul Klee. Master of Bauhaus, Juan March Foundation

Nie bez powodu zorganizowano w Madrycie wystawę obrazów szwajcarsko-niemieckiego malarza Paula Klee (uwaga, trwa tylko do 30 czerwca). To dziś niezwykle popularny artysta, ceny jego płócien na aukcjach sięgają 7,5 mln dol. Tworzył przy użyciu farb olejnych, akwareli i tuszu, czerpał z ekspresjonizmu, kubizmu, surrealizmu, ale jego prace trudno jednoznacznie zakwalifikować do któregoś z tych kierunków. Na madryckiej wystawie oglądamy płótna Paula Klee z okresu 1921–1931, kiedy malował zafascynowany ideami twórców Bauhausu.

Dali, Reina Sofia Museum

To jedna z najważniejszych wystaw dzieł Salvadora Dalego, zaliczanego do najbardziej ekscytujących osobowości sztuki XX w. Ekspozycja w Reina Sofia Museum składa się z 200 prac udostępnionych m.in. przez Fundację Gala-Salvador Dali oraz St. Petersburg Salvador Dali Museum na Florydzie. Wystawę można zwiedzać i podziwiać do 2 września.

Pissarro, Thyssen-Bornemisza Museum

W Thyssen-Bornemisza Museum przez całe lato (do 15 września) obejrzymy pierwszą w Hiszpanii ekspozycję prezentującą dzieła francuskiego artysty Camille'a Pissarra, pioniera impresjonizmu. Ponad 70 płócien, głównie krajobrazy, pokazano w porządku chronologicznym. Dzięki temu, zwiedzając wystawę, poznajemy życie Pissarra i odbywamy wędrówkę kolejno po miejscach, w których żył i pracował – od małych wiosek Pontoise i Eragny po Rouen i Paryż.

RZYM

Caravaggio i muzyka jego czasów, Galeria Doria Pamphilj

Pałac Doria Pamphilj to jedna z najpiękniejszych galerii sztuki w Rzymie. Teraz jej wnętrza wypełniają zachwycające działa Caravaggia. Można je oglądać przez całe lato, a przy okazji podziwiać wnętrza pałacu i słuchać muzyki na żywo, granej na instrumentach z przełomu XVI i XVII w.

BERLIN

Diversity Destroyed – Berlin before and after 1933, Niemieckie Muzeum Historyczne

Rok 1933 to przełomowa data w historii Niemiec. Dokładnie 80 lat temu Hitler został kanclerzem Rzeszy. Wystawa w Niemieckim Muzeum Historycznym ukazuje różnorodność niemieckiego społeczeństwa przed 1933 r. i jego nagłą, całkowitą zmianę po wprowadzeniu dyktatury nazistowskiej. Wstrząsająca wystawa przedstawiająca twarze 200 osób, które zaginęły podczas Holokaustu lub uciekły z Niemiec. Poważna propozycja na letni dzień.

Computerspielemuseum

Pierwsze na świecie muzeum gier komputerowych to jedno z niezwykłych miejsc w Berlinie (mieści się przy Karl-Marx-Allee). Można tam poznać historię powstania komputerów, a co najważniejsze wypróbować mnóstwo dziś już historycznych gier. Jest więc legendarna Pong-Machine, Nimrod, PainStation, nawet Giant Joystick. Historyczne skarby, takie jak PolyPlay, a także wiele innych gier – w sumie do obejrzenia 300 eksponatów.

Dali na Potsdamer Platz

Poza tym podczas pobytu w Berlinie warto wpaść na wystawę Dalego na Potsdamer Platz, zorganizowaną pod hasłem „surrealizm dla każdego", a także obejrzeć ekspozycję poświęconą rodzinie Kennedych, wzbogaconą ciekawymi zdjęciami i prywatnymi dokumentami. Wystawa będzie czynna przez całe lato przy Auguststraße 11-13, Berlin-Mitte, 10117.