Praca, która szczęście daje

Czy można zmierzyć poziom zadowolenia wynikający z wykonywania konkretnego zawodu? Sceptycy od razu uznali, że to niewykonalne. Znaleźli się jednak eksperci gotowi podjąć wyzwanie. Dzięki nim powstała lista najszczęśliwszych zawodów świata.

Psycholodzy, socjolodzy, zastępy coachów i trenerów rozwoju osobistego. Ze Stanów Zjednoczonych i z Europy. Krótko mówiąc: długa lista osób... Pod lupę poszły setki badań przeprowadzonych na całym świecie. W efekcie powstało zestawienie jedyne w swoim rodzaju. Niektóre pozycje są przewidywalne, inne – zaskakujące. Wszystkie mogą zainspirować do zmiany zawodu. Bo na rewolucję nigdy nie jest za późno.

1. Inżynier

Spośród wszystkich zawodów inżynierowie są najszczęśliwsi. Dlaczego? Jest kilka powodów. Tak jak w przypadku innych „szczęśliwych" zawodów inżynierowie mają okazję, by rozwiązywać problemy. Nie mogą przy tym wpaść w rutynę, bo nie ma dwóch takich samych sytuacji. A to zawsze przynosi dużą satysfakcję. Chociaż są zatrudnieni w różnych branżach (od produkcji luksusowych samochodów po budowanie wieżowców), to podobnie jak naukowcy mogą eksperymentować z różnymi rozwiązaniami. I podobnie jak ogrodnicy widzą efekty swojej pracy po jej zakończeniu. Dodatkowo inżynierowie mogą zarabiać całkiem przyzwoite pieniądze za robienie czegoś, co kochają, a pracy dla nich nigdy nie brakuje.

2. Fryzjer

Znalezienie dobrego fryzjera oznacza zazwyczaj, że stajemy się jego (czy jej) stałym klientem. A z czasem nawet przyjaciółmi. To de facto zawód zaufania publicznego. Nie tylko przecież chodzimy tam, żeby się ostrzyc czy zrobić trwałą, ale też (a może przede wszystkim) się wygadać. Zaufanie ludzi to jeden z powodów, dla którego fryzjerzy kochają swój fach. Inne to luźne godziny pracy, duża samodzielność i niezależność, przyjazne zazwyczaj środowisko oraz możliwość spotykania się w pracy z ludźmi, których lubimy. Podobnie jak ogrodnicy, fryzjerzy widzą owoce swojej pracy, i to od razu.

3. Nauczyciel

Brzmi niewiarygodnie? A jednak. To jeden z zawodów dających najwięcej satysfakcji. W pewnym względzie przypomina ogrodnika i lekarza: nauczyciel może śledzić rozwój swojego ucznia i jego postępy, ale kiedy trzeba, to musi interweniować i naprawiać. Zadowolenia z pracy nie odbiera nauczycielom nawet fakt, że muszą radzić sobie z krzyczącymi łobuzami. Właściwie to jedno z wyzwań: dotrzeć do ich umysłów i pokierować nimi tak, jak trzeba. Wśród wszystkich zawodów mało który jeszcze musi być powołaniem. Początkowa pensja jest bardzo niska, ilość pracy w tygodniu znacznie większa, niż wynika to z rozkładu lekcji, a obowiązki związane z wymogami biurokratycznymi koszmarne. Mimo to uczenie jest czynnością, która uszczęśliwia.

4. Pielęgniarka

Nie jest aż tak szanowanym i dobrze płatnym zawodem jak lekarz, ale lubianym przez pacjentów. Dobra pielęgniarka zdobywa serca chorych. Przecież ma z nimi do czynienia częściej i dłużej niż lekarz. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa na całym świecie wynika, że pielęgniarki są osobami wzbudzającymi największe zaufanie spośród wszystkich innych zawodów (na drugim miejscu są lekarze). Między innymi dlatego lubią swoje zajęcie, mimo ciągłego stresu i nierzadko trudnych warunków pracy. Dodatkową zaletą zawodu jest to, że są zawsze i wszędzie potrzebne, w związku z tym profesja ta pozwala na bardzo dużą mobilność.

5. Marketingowiec i PR–owiec

Ogromna konkurencja, jeszcze większy stres, codzienne deadline'y i konieczność twórczego myślenia non stop. Dla jednych to piekło. Inni czują się w takim środowisku jak ryba w wodzie. Ludzie z sektora marketingu i public relations w badaniach przyznają, że najlepszą rzeczą w ich pracy jest ciągła konieczność kreatywnego myślenia. Nie ma tam mechanicznego powtarzania tych samych czynności. A mózg wdzięczny za codzienne ćwiczenie steruje zwiększoną produkcją serotoniny.

6. Lekarz

Ci ludzie mają moc ratowania życia. W związku z tym trudno sobie wyobrazić ważniejszy i (teoretycznie) bardziej szanowany zawód. Zostać lekarzem jest trudno: ciężkie studia, dorabianie na dyżurach, nieprzespane noce. Stres wytrzymują tylko ci, którym naprawdę na tym zależy. Lecz satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy trudno porównać z jakąkolwiek inną. Nie jest to praca dla każdego, ale z pewnością dla niektórych jest spełnieniem marzenia o pracy idealnej.

7. Ogrodnik

Czy ktoś widział kiedykolwiek zdenerwowanego ogrodnika? Ciężko byłoby takiego znaleźć, bo ogrodnictwo to chyba najbardziej przyjemna praca fizyczna. Być może wykonujący ją nie opływają w dostatki, ale spędzają większość swojego czasu na zewnątrz podczas najprzyjemniejszych pór roku. Mają też ten przywilej, że widzą, jak ich starania przynoszą kwitnące efekty. Dosłownie.

8. Naukowiec

Jedną ze wspólnych cech zawodów na tej liście jest to, że pozwalają robić ludziom to, co kochają. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku naukowców. Na dobrą sprawę dostają oni wypłatę za myślenie i wykonywanie badań w sferze, którą pewnie i tak by się zajmowali, tylko np. hobbystycznie. Co prawda poleganie na państwowych funduszach w przypadku naukowców może być stresujące. Projekty badawcze nierzadko są wstrzymywane właśnie ze względu na brak finansowania. Jednak umiejętności i doświadczenie naukowców są wysoko cenione w sektorze prywatnym, więc nie muszą się oni martwić o pracę.

9. Hydraulik

Cóż, często ma do czynienia z zawartością ścieków. Prawdziwy ściek jest jednak nieraz lepszy niż szambo, które ludzie urządzają sobie w pracy. Hydraulicy są najczęściej panami swojego losu, nie zależą od szefów ani zawistnych współpracowników. Mają zatem ten komfort, że mogą się skoncentrować na swojej robocie i nie brać udziału w biurowych intrygach czy wyrabiać nadgodziny. Co równie ważne, hydraulik to jeden z nielicznych zawodów fizycznych, który jest bardzo dobrze płatny, a na jego usługi zawsze będzie popyt.

10. Osobista asystentka

Świeżo po studiach albo jeszcze w trakcie, ubrana w przykrótką spódniczkę i tipsy dłuższe od obcasów. Ma niewiele w głowie, ale jakimś sposobem potrafi sobie radzić z szefem psychopatą. Tyle stereotypów. W rzeczywistości czasy, kiedy od asystentki czy sekretarki wymagało się tylko przyjemnej powierzchowności, dawno minęły. Obecnie to zawód polegający na ciągłym rozwiązywaniu nieoczekiwanych problemów, godzeniu trudnych osobowości i znajomości wewnętrznej struktury przedsiębiorstwa. A więc naprawdę wymagający. Ale też dający dużą satysfakcję.