Obniż raty kredytu dzięki wymianie walut online

Co miesiąc polscy klienci banków posiadający kredyty w zagranicznych walutach muszą wymienić ok. miliarda złotych. Jednak dzięki obowiązującej od 2011 roku ustawie antyspreadowej mają możliwość zrealizowania tej transakcji w dowolnie wybranym przez siebie miejscu – na przykład w kantorze internetowym.

Zanim ustawa antyspreadowa weszła w życie, kredytobiorcy byli zobowiązani do spłacania rat, korzystając z waluty kupionej w banku, w którym zaciągnęli kredyt. W ten sposób do samej kwoty raty doliczyć trzeba było indywidulnie ustaloną przez bank wysoką marżę, a często również dodatkowe opłaty i prowizje. Dziś możemy kupić walutę poza swoim bankiem – wystarczy podpisać bezpłatny aneks do umowy kredytowej. Odpowiedzią na potrzeby osób spłacających kredyt w obcej walucie są kantory internetowe, proponujące szybką i prostą wymianę walut za pomocą przelewu online. Jak to działa? Wystarczy zarejestrować się na odpowiednim portalu i być posiadaczem dwóch rachunków bankowych – jednego rozliczanego w złotówkach oraz drugiego walutowego, który można założyć bezpłatnie przez internet. Po ustaleniu wybranych parametrów wymiany przelewamy pieniądze na podany numer konta bankowego. Potem pozostaje nam tylko zatwierdzić transakcję – od razu bądź też gdy kurs osiągnie odpowiednią dla nas wysokość.

E-kantory coraz popularniejsze

Chociaż kantory internetowe pojawiły się w Polsce zaledwie kilka lat temu, to rynek ten wart jest już ponad 16 miliardów złotych, a z jego usług korzysta ok. 600 tysięcy klientów. Podczas tegorocznych wakacji padł rekord – Polacy wymienili w 3 letnie miesiące łącznie 5,4 miliarda złotych. – Wraz z coraz większą popularnością zakupów w sieci i bankowości elektronicznej Polacy również coraz chętniej korzystają z onlinowych rozwiązań w zakresie zakupu waluty. Mają do nich duże zaufanie i widzą w tym realne oszczędności – tłumaczy Łukasz Olek ze spółki Currency One, będącej właścicielem platformy społecznościowej wymiany walut Walutomat.

Otwórz się na korzyści

To brak świadomości, a czasem nasze wygodnictwo sprawiają, że przepłacamy, zgadzając się na automatyczną wymianę waluty po kursie ustalonym przez bank, w którym mamy kredyt. Tymczasem decydując się na zrealizowanie takiej transakcji online, nie tylko oszczędzamy, lecz również mamy pewność, że nasze pieniądze będą bezpieczne. W e-kantorach nad tym, aby każda transakcja przebiegła w prawidłowy sposób, czuwa grono specjalistów stale monitorujących cały proces. Przestrzegane są też wszelkie przepisy dotyczące ochrony danych, które szyfrowane są za pomocą protokołów SSL oraz stosuje się wielostopniowe systemy zabezpieczeń, takie jak te wykorzystywane w bankowości elektronicznej.

Biorąc sprawy w swoje ręce i samodzielnie wybierając miejsce miejsce wymiany waluty, możemy w ciągu całego okresu kredytowania zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla przykładu, kupując 600 franków szwajcarskich na spłatę miesięcznej raty kredytu, w serwisie wymiany walut przez internet zaoszczędzimy nawet do 100 zł w porównaniu do wymiany tej samej kwoty w banku. W ciągu 30 lat spłaty kredytu uzbieramy w ten sposób spore oszczędności.

Warto zapoznać się z ofertą e-kantorów, które pozwalają kredytobiorcom zadłużonym w obcych walutach poczynić comiesięczne oszczędności i wesprzeć domowy budżet.