My, ofiary turbulencji

Według raportu Global Trends 2025, amerykańskiej Rady Wywiadu Narodowego (National Intelligence Council), świat będzie się coraz częściej zmagał z różnego rodzaju zawirowaniami.

Niepewne czasy to przede wszystkim szybkie zmiany polityczne na rynkach wschodzących, nasilenie konfliktów zbrojnych, cięcia w budżetach lokalnych i krajowych oraz efekt przesilenia w biznesie.

Philip Kotler, John A. Caslione
Chaos. Zarządzanie i marketing w erze turbulencji
MT Biznes, II wyd. 2013

W książce „Chaos" znani stratedzy gospodarczy Philip Kotler i John A. Caslione, powołując się na ten raport, stawiają nawet tezę, że taki stan rzeczy nie jest okresem przejściowym, lecz „nową normalnością". Nową epoką. Erą turbulencji. Niestety, wiele firm w wyniku krótkowzrocznej polityki (a jest nią m.in. koncentrowanie się na redukcji ryzyka, utrzymywanie hierarchicznej struktury organizacyjnej czy mechaniczne ograniczanie kosztów) pada ofiarą turbulencji. Ale są też i takie, które prosperują. Chociażby Intel, który już podczas recesji w 2001 r. udowodnił, że przeciwności są po to, by je pokonywać. Firma inwestowała wówczas 14 proc. obrotów w produkcję szybszych i tańszych procesorów. Efekt? Nowy produkt na rynku i najwyższa stopa wzrostu od 1996 r. W „Chaosie", co warte podkreślenia, Kotler i Caslione nie skupiają się wyłącznie na analizie różnych przypadków. Przedstawiają również nowatorski system zarządzania, który, ich zdaniem, pozwoliłby przedsiębiorstwom nie tylko przetrwać burzliwe czasy, lecz także odnosić sukcesy.

Jacek Pogorzelski
Mity marketingowe: marketing bez bzdur, iluzji i fałszywych założeń
Wolters Kluwer Polska, II wyd. 2013

Z kolei w „Mitach marketingowych" Jacek Pogorzelski, ceniony konsultant biznesowy, rozprawia się z dogmatami narosłymi wokół strategii marketingowych. Ich stosowanie może przynieść co najwyżej krótkotrwały sukces. Oto przykład. Niektórzy przedsiębiorcy – pisze autor – lubią podkreślać swój status, najmując gwiazdy pierwszej wielkości. Czy jednak Cindy Crawford, reklamująca wodę Arctic przyczyniła się do wzrostu sprzedaży? Tak, tyle że chwilowego. Reklama z jej udziałem nie wzmocniła marki na dłuższą metę. Trudno bowiem uwierzyć, aby znana ze swoich ekologicznych upodobań amerykańska modelka piła na co dzień wodę z plastikowej butelki. Założenie, że celebryci są lekiem na poprawienie wizerunku marki, nie zawsze się więc sprawdza. Jak wykazują badania, wykorzystanie wizerunku gwiazd daje „największe korzyści markom, które same są gwiazdami". Pogorzelski, w sposób dowcipny, a miejscami ironiczny, omawia kilkadziesiąt utartych schematów marketingowych. I dowodzi, jak bardzo potrzebna jest dziś odwaga, by „skierować się w stronę błękitnego oceanu rozwiązań prawdziwie innowacyjnych".

Anna Miotk
Skuteczne social media: prowadź działania, osiągaj zamierzone efekty
Helion 2013

Jako uzupełnienie wspomnianych lektur proponujemy „Skuteczne social media" Anny Miotk, która specjalizuje się w monitoringu Internetu. Czy media społecznościowe nadal mogą wabić reklamodawców, jak jeszcze rok temu? W końcu wycenę Facebooka zweryfikowała giełda. Wbrew optymistycznym prognozom Google+ nie przyciągnął aż tylu użytkowników, a w Polsce niedawno zakończył żywot popularny przez długi czas serwis Grono.net. Czy zatem fakt obecności w SM może się przyczynić do znacznego wzrostu sprzedaży albo pozyskania inwestorów zagranicznych? Czy poza liczbą fanów i „lajków" da się coś jeszcze z nich wycisnąć? Anna Miotk twierdzi, że mimo wszystko warto w nie inwestować. Co więcej, podpowiada również, jakie są najskuteczniejsze narzędzia marketingowe, jak należy mierzyć efekty działań w SM i na jakie trendy zwrócić uwagę. Porady zapewne najbardziej przydadzą się małym firmom oraz agencjom reklamowym prowadzącym profile medialne klientów. Ale po książkę śmiało mogą też sięgnąć pasjonaci mediów społecznościowych, których z pewnością nie brakuje.