Majówka kulturalna

Katarzyna Janowska - dziennikarka, autorka wywiadów w tygodniku „Przekrój”, dyrektor programowa wydawnictwa "Przekrój" poleca najważniejsze majowe wydarzenia kulturalne
1. Biografia Czesława Miłosza. Najważniejsza książka Roku Miłosza. Jej autor, Andrzej Franaszek, przez dekadę tropił ślady poety na obu półkulach.

Był w Wilnie, Szetejniach, Krasnogródzie, Paryżu, San Francisco i oczywiście w Krakowie, gdzie po raz pierwszy zetknął się z autorem „Doliny Issy”. Franaszek na szczęście nie padł przed Miłoszem na kolana, choć nie kryje swojej nim fascynacji: w biografii opisuje m.in. liczne romanse poety, nie przekraczając jednak granic smaku. Ale przede wszystkim daje dogłębne studium twórczości poety. Lektura obowiązkowa.
2. 51. festiwal filmowy w krakowie (23–29 maja). Tu od półwiecza zmagają się najwybitniejsi polscy i zagraniczni dokumentaliści.
W tym roku festiwal otworzy pełnometrażowy dokument „Dzień z życia”, zrealizowany wspólnie przez reżyserów i internautów. 80 tys. ludzi ze 197 krajów zmontowało film, pokazujący dzień z życia przeciętnego człowieka.
3. „Książka”, Mikołaj Łoziński. Po wyróżnionej Nagrodą Kościelskich debiutanckiej powieści Mikołaja Łozińskiego „Reisefieber” przyszła pora na... „Książkę”.
Pisarz Łoziński, syn operatora Marcela, lubi grzebać w rodzinnej przeszłości. W pierwszej książce szukał śladów po matce, teraz przygląda się losom dziadków. Znów zaciekawia i uwodzi.
4. Toskania w skrócie. Majówka w tym roku może być długa: co sprytniejsi pewnie wykombinują weekend trwający od soboty 30 kwietnia, a kończący się w niedzielę 8 maja.
To na nich czeka Bagno Vignoni, miasteczko w sercu wiejskiej Toskanii. Zachwycił się nim przed laty Andriej Tarkowski, jurodiwyj rosyjskiego kina, który kręcił tam zdjęcia do „Nostalgii”, filmowej opowieści o tęsknocie za utraconą ojczyzną. W Bagno Vignoni zamiast ryneczku jest... basen wypełniony wodami termalnymi. Wokół niego – pod arkadami – stoliki, gdzie można przysiąść nad espresso. Cisza, spokój, półmrok. Zaledwie kilkanaście kilometrów dalej znajdziecie prześliczne San Quirico d’Orcia – miasteczko z najpiękniejszym ogrodem różanym. Jeśli wynajmie się apartament w murach obronnych miasta, można nocami spacerować po nich i próbować przyspieszyć życie w miasteczku, przekręcając wskazówki miejskiego zegara.
5. Ubranko na ipada? Jak wiadomo iPad błyskawicznie podbija świat.
Taki ekskluzywny gadżet najmodniej nosić w niebanalnym pokrowcu. Celebryci celują w skórzane opakowania na iPady drogich marek, jak Louis Vuitton – my możemy mieć równie oryginalne, a tańsze. Dyrektor największej stacji komercyjnej spacerował niedawno po krakowskim Rynku z iPadem w... plastikowej torebce po bieliźnie Triumph. Rozmiar pasował idealnie.