Majestat renesansu

Trwająca 12 lat restauracja fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej była najgłośniejszym i najbardziej kontrowersyjnym wydarzeniem w dziejach konserwacji zabytków XX w.

W 1999 r. bezkonkurencyjne arcydzieło zostało ponownie udostępnione publiczności, wprawiło w zachwyt szerokie rzesze miłośników sztuki i wywołało konsternację niektórych badaczy włoskiego odrodzenia. Znany amerykański historyk sztuki James Beck uznał pracę konserwatorów za mijającą się z intencjami twórcy. Uznał restaurację za „barbarzyństwo pod publiczkę" i pisał w tej sprawie listy protestacyjne do papieża Jana Pawła II. Pozostali badacze uznali, że wszystkie książki o Michale Aniele powinny zostać napisane od nowa. Podczas prac konserwatorskich ekipa jednej z japońskich telewizji nakręciła głośny film dokumentalny i wykonała tysiące profesjonalnych zdjęć najdrobniejszych detali monumentalnego obiektu. Wielkoformatowy album prestiżowego florenckiego wydawnictwa Scala „The Sistine Chapel" w pełni oddaje majestat odnowionych renesansowych fresków. Reprodukcje zachwycają świeżymi, żywymi barwami. Zdjęcia oddają każdy szczegół arcydzieła w różnych perspektywach i odległościach. To wydawnictwo na najwyższym poziomie, które na pewno przetrwa przez kilka generacji. Niemiecki Taschen jest największym na świecie sprzedawcą książek poświęconych sztuce. Ma własną sieć księgarń na trzech kontynentach i wydaje albumy w kilkunastu językach. Polskie wydanie dwutomowego albumu „Moda. Historia ubioru od XVIII 
do XX wieku: kolekcja Instytutu Ubioru w Kioto" jest okazją do obcowania z dziełem edytorskim dopracowanym w najdrobniejszym szczególe. Ponownie mamy okazję do satysfakcji z japońskiej perfekcji – kolekcja Instytutu Ubioru w Kioto należy do najciekawszych na świecie. Album nie jest encyklopedią, ale przemyślanym zbiorem fotografii strojów i akcesoriów dla miłośników mody trzech ubiegłych stuleci. Bardziej encyklopedyczny charakter ma książka „Piękne konie. Ilustrowana historia ras". Opisane są w niej wszystkie występujące na świecie rasy koni i kuców. Fachowym opisom historii hodowli i specyfiki poszczególnych okazów arystokratycznych zwierząt towarzyszą artystyczne zdjęcia. Album jest owocem współpracy dwóch kobiet: Tasmin Pickeral, specjalistki w dziedzinie hodowli koni, oraz fotografki i historyka sztuki Astrid Harrison. Na tle innych podobnych wydawnictw książka wyróżnia się poziomem merytorycznym tekstu i oryginalnością zamieszczonych zdjęć.