Lokaty krótko czy długoterminowe – czym się kierować wybierając czas ich prowadzenia?

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej bezpiecznych narzędzi bankowych, służących do lokowania nadwyżek finansowych są lokaty terminowe. W zależności od swoich potrzeb i preferencji możesz założyć lokatę trwającą kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Na rynku istnieją także depozyty, które trwają jedynie…jedną noc. W artykule sprawdzimy, czym warto się kierować, wybierając czas deponowania pieniędzy na lokacie.

Lokaty terminowe są rodzajem kredytu. W tym przypadku jest to jednak kredyt, którego Ty udzielasz bankowi. W zamian za wypłacone odsetki może on dysponować Twoimi pieniędzmi, przeznaczając je na udzielanie kredytów.

Lokaty terminowe - jaką wybrać?

Jeśli planujesz jej założenie zastanów się, na jak długo możesz (i chcesz) zamrozić swój kapitał. Dostęp do zdeponowanych środków będzie bowiem utrudniony przez całą długość trwania umowy.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli założysz 3-miesięczną lokatę i umieścisz na niej 10 000 zł, po upłynięciu tego okresu możesz wycofać środki wraz z naliczonym zyskiem. Jeśli sięgniesz po nie przed upływem trzech miesięcy, stracisz wszystkie zgromadzone odsetki. Choć wiele osób uznaje to za sporą wadę, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia.

Deponując środki na lokacie, możesz uchronić je przed nieprzemyślanym roztrwonieniem. Będzie to szczególnie ważne dla osób, które mają tendencję do spontanicznych zakupów, dokonywanych pod wpływem impulsu.

Poznaj lokaty długoterminowe

Lokaty długoterminowe (czyli te, trwające dłużej niż 12 miesięcy) będą doskonałym rozwiązaniem dla klientów, którzy mogą pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na tak długi okres. Umieszczone na lokacie środki mogą być dla nich jedynie częścią kapitału, inwestowanego w różnego rodzaju narzędzia finansowe. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego i stworzenie poduszki finansowej pozwolą uniknąć konieczności zerwania lokaty i utraty odsetek.

Długoterminowy depozyt może być także świetnym sposobem na „przechowanie” pieniędzy z myślą o przyszłych inwestycjach. Wizja straty zysków może być skuteczną ochroną przed lekkomyślnym, beztroskim roztrwonieniem kapitału.

Kluczową zaletą, wynikającą z założenia lokaty długoterminowej są także stosunkowo wysokie zyski. Oczywistym jest fakt, że zdeponowane pieniądze zarobią zdecydowanie więcej przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy niż zarobiłyby przez kilka. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę atrakcyjne oprocentowanie lokat długoterminowych.

Lokaty krótkoterminowe – jakie mają zalety?

Lokaty krótkoterminowe zostały stworzone z myślą o osobach, które pragną pewnych, z góry określonych i szybkich zysków.

Gromadząc środki na lokacie ze stałym oprocentowaniem, jeszcze przed jej założeniem precyzyjnie wyliczysz ile zarobisz po miesiącu, dwóch czy sześciu.

Wybór lokaty krótkoterminowa będzie strzałem w dziesiątkę dla osób, które nie posiadają poduszki finansowej i nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie kapitału na kilkanaście miesięcy.

Kilkumiesięczny depozyt będzie również świetnym sposobem, by zabezpieczyć oszczędności, zgromadzone na wakacje, zakup nowego auta czy letni wypoczynek dziecka.

Łączenie depozytów

Dobrym pomysłem na stworzenie atrakcyjnego portfela inwestycyjnego może być połączenie depozytów o odmiennym czasie trwania. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, abyś oprócz lokaty długoterminowej założył również krótkoterminowy depozyt.

Jak twierdzą eksperci, opłacalność założenia lokat o określonej długości jest uzależniona przede wszystkim od aktualnego stanu oraz prognoz, dotyczących stóp procentowych.

Lokaty krótkoterminowe najlepiej zakładać wtedy, gdy stopy procentowe mają rosnąć.

Długoterminowe depozyty bankowe przyniosą największe zyski, gdy stopy procentowe mają tendencję spadkową.

Niestety, w praktyce bardzo trudno jest przewidzieć, jak na przestrzeni najbliższych miesięcy będzie kształtować się rzeczywista wysokość stóp procentowych. Właśnie dlatego najlepszym pomysłem będzie zakładanie lokat o różnej długości.

Kiedy warto założyć lokatę?

Najlepszy czas na zawarcie umowy z bakiem to koniec miesiąca lub kwartału kalendarzowego. Właśnie wtedy na rynku pojawiają się najwyżej oprocentowane depozyty.

Jeśli chcesz znaleźć prawdziwą „perłę” na rynku lokat, rozpocznij poszukiwania właśnie wtedy.

Jeśli szukasz „szytego na miarę” depozytu, skorzystaj z usług Toyota Banku. Toyota Bank oferuje swoim klientom bogatą ofertę lokat długo i krótkoterminowych. Wśród nich znajdują się plany depozytowe trwające 130 i 160 dni, lokaty długoterminowe oraz atrakcyjnie oprocentowane depozyty, przygotowane specjalnie z myślą o posiadaczach kredytu samochodowego w Toyota Banku.


Materiał Partnera