Lista 500 największych przedsiębiorców (miejsca 6-500)

To już druga edycja tej wyjątkowej listy. I chociaż zmieniły się pozycje, na których znaleźli się polscy miliarderzy i milionerzy, jedno pozostało niezmienne: to największe i najbardziej precyzyjne tego typu zestawienie w kraju

6. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak

7. Tomasz Domogała

8. Tadeusz Chmiel 2,476 mld zł

9. Hieronim Ruta

10. Bogusław Cupiał

11. Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie

12. Jerzy Lubianiec, Marek Piechocki (ex aequo)

14. Dariusz Miłek

15. Jarosław Pawluk

16. Grzegorz Grzelak

17. Aldona Wejchert

18. Andrzej Furman

19. Grażyna Kulczyk

20. Zbigniew Jakubas

Miejsca 21-500

 

6. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak
2,624 mld zł 2013: miejsce 5. (2,824 mld zł)

Polpharma

Starakowie to obecnie drugie najbogatsze polskie małżeństwo. Właściciele Polpharmy, największego polskiego producenta leków i substancji farmaceutycznych wytwarzającego rocznie 160 mln opakowań leków eksportowanych do ponad 50 krajów świata.

Na początku lat 80. Jerzy Starak założył firmę rolno--spożywczą – polonijny Comindex, który produkował i sprzedawał nieistniejące już na rynku soki Billy, cukierki Picollo i perfumy Currara. Pod koniec lat 80. korzystał ze swoich międzynarodowych kontaktów, wprowadzając na chłonny polski rynek zachodnie marki, takie jak Bols czy Palmolive.

W 2000 r. kupił udziały w Polpharmie. Później doszły do niej: Polfa Lublin i Warszawa, lubelski Herbapol i fabryka płynów infuzyjnych Medana Pharma Terpol Group. W 2010 r. Polpharma przejęła też kontrolę nad Chimpharmem, największym lokalnym producentem leków w Kazachstanie. Inwestycje te mogły pochłonąć nawet 180 mln euro. Dziś biznesmen chce podbić Afrykę i przygotowuje się do budowy fabryki leków w Oranie w Algierii. Polpharma pracuje także nad lekami biopodobnymi w laboratoriach, które w 2012 r. zbudowała w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Starak jest też właścicielem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica. Natomiast jego żona ma udziały w spółce zarządzającej ekskluzywną restauracją Belvedere w warszawskich Łazienkach.

Hobby Staraka są rajdy samochodowe. Startował fiatami i przez pewien czas był przedstawicielem generalnym na Polskę należącej do tego koncernu marki Alfa Romeo. Ten 69-letni biznesmen jest też koneserem sztuki i zapalonym sportowcem. Nie tylko lubi grać w tenisa, ale ma też własny klub sportowy – koszykarską drużynę Polpharma Starogard Gdański. Jest członkiem Polskiej Rady Biznesu i jednym z założycieli Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Maciej Rudke

7. Tomasz Domogała 2,483 mld zł
2013: miejsce 8. (2,111 mld zł)

Famur

Z Famurem związał się w 2004 r., kiedy dołączył do górniczej spółki jako członek rady nadzorczej. Od tamtej pory uczestniczy w nadzorowaniu strategicznych decyzji. Sześć lat później został już przewodniczącym rady nadzorczej. Wtedy też objął taką samą funkcję w kierowanym przez ojca (Jacka) funduszu TDJ, który zajmuje się zarządzaniem inwestycjami.

Fundusz jest obecnie właścicielem trzech giełdowych grup kapitałowych: Famuru, Polskiej Grupy Odlewniczej oraz Zamet Industry. Spółka jest też zaangażowana w akcje rynkowego rywala Famuru – Kopeksu. W styczniu Domogała zaproponował Krzysztofowi Jędrzejewskiemu, właścicielowi konkurencyjnej firmy, połączenie obu instytucji. Na razie do fuzji nie doszło, a ten ostatni stanowczo odmawia sprzedania udziałów. Większość analityków popiera jednak ten pomysł, a Jacek Domogała kibicuje w tym temacie synowi.

Młodszy Domogała nie wypowiada się publicznie, nie udziela wywiadów i zastrzegł wszystkie swoje zdjęcia. Ukończył Stanford Graduate School of Business w USA. Uzyskał też dyplomy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz University of Loughborough w Wielkiej Brytanii na wydziale Mechanical and Manufacturing Engineering. Tomasz Domogała kontynuuje społeczną i charytatywną działalność swojego ojca za pośrednictwem Fundacji TDJ na rzecz Nauki i Rozwoju.

Piotr Sobolewski

8. Tadeusz Chmiel 2,476 mld zł
2013: miejsce 10. (1,664 mld zł)

Black Red White

Zaczynał w połowie lat 80. od zbijania mebli w przydomowym warsztacie w Chmielku na Lubelszczyźnie. Robione przez niego sprzęty ze względu na przystępną cenę były wręcz rozchwytywane. Dlatego w niedługim czasie Chmiel musiał otworzyć fabrykę. Pierwsza powstała w Biłgoraju. Dziś firma ma 20-proc. udział w rynku pod względem wartości sprzedaży.

W skład meblowej potęgi wchodzą 23 spółki, w tym 11 firm zagranicznych zlokalizowanych na Ukrainie, Białorusi, Słowacji, Węgrzech, w Rosji oraz Bośni i Hercegowinie. Produkcja odbywa się w 21 zakładach produkcyjnych w Polsce i za granicą. BRW sprzedaje swoje meble i artykuły wyposażenia wnętrz w 77 salonach i ok. 800 punktach partnerskich w Polsce, a także w salonach na Ukrainie, Białorusi, Słowacji i Węgrzech.

Na rzecz grupy – w spółkach zależnych oraz współpracujących – pracuje łącznie ponad 11 tys. osób. Tadeusz Chmiel jest jednym z najbardziej tajemniczych biznesmenów w Polsce. Unika mediów i rozgłosu. Nie pokazuje się publicznie i nie obnosi ze swoim bogactwem. Niewielu nawet wie, jak wygląda.

Aneta Wieczerzak

9. Heronim Ruta 2,432 mld zł
2013: miejsce 39. (459 mln zł)

Polkomtel

Przyjaciel i wieloletni partner w biznesie Zygmunta Solorza-Żaka oraz jedna z najważniejszych (i najbardziej tajemniczych) osób w telewizyjno-telekomunikacyjnym imperium miliardera. Podobnie jak główny właściciel grupy Polsat pochodzi z Radomia. Razem w latach 80. handlowali samochodami sprowadzanymi z NRD. Heronim Ruta został akcjonariuszem Telewizji Polsat w 2008 r., a dziś ma blisko 10-proc. pakiet akcji Cyfrowego Polsatu oraz (pośrednio) udziały w Polkomtelu, operatorze sieci Plus. Jego inwestycje ulokowane są najczęściej w wehikule zarejestrowanym na Cyprze – Sensor Overseas. Solorz-Żak i Ruta dzielą się udziałami także w takich firmach jak Dwa i Teleaudio Dwa czy Inwestycje Polskie. Ruta od lat jest związany z lokalnym autoryzowanym dilerem Volkswagena, spółką Ster. Formalnie jest jej prokurentem.

Kocha motocykle, a jego syn Szymon startuje w rajdach samochodowych, w tym m.in. w rajdzie Dakar. Drużynę Szymona Ruty wspierają Telewizja Polsat, PKN Orlen i EFG Bank.

Oficjalna biografia Heronima Ruty podaje, że w 1980 r. pracował dla Cementation International ltd. z siedzibą w Londynie, projektując elektrykę hotelu Marriott w Warszawie. Później był kierownikiem Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy, założył spółkę Herom, wchodził w skład zarządu wehikułu Polaris Finance BV (poprzez nią Solorz-Żak kontrolował część swoich firm, w tym Elektrim), a także był członkiem rady nadzorczej Uzddaroji Akcine Bendrove „Baltijos Televizja". Od listopada 2011 r. do niedawna przewodniczył radzie nadzorczej Polkomtelu. Ruta zasiada też w radach nadzorczych Plus Banku, PAI Media, Dolnośląskiego Centrum Aktywności Gospodarczej (d. Gurex) i współzarządza firmą Diasen Ltd.

Urszula Zielińska

10. Bogusław Cupiał 2,368 mld zł
2013: miejsce 7. (2,268 mld zł)

Tele-Fonika Kable

Jest jedynym właścicielem i szefem rady nadzorczej Tele-Foniki Kable, jednego z największych na świecie producentów przewodów. Po skończeniu technikum kolejowego postanowił działać w biznesie, angażując się w różne przedsięwzięcia, jak handel odzieżą czy farbami. Tele-Fonikę założył z partnerami w 1992 r., po pewnym czasie przejął nad nią pełną kontrolę. Cupiał stroni od mediów, jeśli już się w nich pojawia, to zazwyczaj w roli właściciela Wisły Kraków, piłkarskiego klubu z ekstraklasy. To najbardziej wytrwały biznesmen zaangażowany w niezwykle kosztowne hobby.

W ub.r. media plotkarskie wysłały biznesmena na emeryturę, wskazując, że najstarsza z jego trzech córek, Monika, została prokurentem Tele-Foniki. Jej mąż Bartłomiej Zgryzek jest wiceprezesem tej spółki. Do zarządu zostali także ściągnięci Paweł Smoleń, były wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej, i Jacek Neska, były prezes Lotos Oil. W radzie nadzorczej pojawił się zaś Paweł Gricuk, były prezes Petrolinvestu.

Prawdziwą sensacją były doniesienia z początku tego roku o tym, że prokuratura postawiła biznesmenowi zarzuty dotyczące rozliczeń Tele-Foniki z PFRON. Ciągnąca się od lat sprawa dotyczy zwrotu nadpłat w podatku dochodowym za lata 2000 i 2001, jaki uzyskała Tele-Fonika, wówczas zakład pracy chronionej. Zdaniem spółki działania prokuratury są niezrozumiałe i nie uwzględniają korzystnych dla Tele-Foniki i Cupiała wyników postępowań administracyjnych przed PFRON.

Adam Roguski

11. Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie 2,339 mld zł
2013: miejsce 14. (1,073 mld zł)

Adamed

Właściciele Grupy Adamed, jednej z największych polskich firm farmaceutycznych. Firma ma przedstawicielstwa w Hiszpanii, Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie. Produkty grupy sprzedawane są do ponad 40 krajów, a jej pozycja na świecie stale rośnie. Maciej jest chirurgiem, Małgorzata specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologiem. Obecnie w skład grupy wchodzą Adamed oraz przejęte w 2010 r. Polfa Pabianice i Agropharm (obecnie Adamed Consumer).

Początki, jak zwykle w przypadku rodzinnych firm, były skromne. Pierwszy krok postawił w 1986 r. Marian Adamkiewicz, ojciec Macieja. Był g