Książki września

Poleca Marcin Kube

Katalog rozpusty

Małgorzata Czyńska podjęła się niełatwego zadania. Postanowiła w jednej książce zebrać historie wszystkich kobiet, z jakimi na dłużej lub krócej związał się Stanisław Ignacy Witkiewicz. Autorka miała trochę pracy, gdyż Witkacy znany był nie tylko ze swojej sztuki – malarstwa i literatury, ale równie mocno z upodobania do używek i kobiet. Jego romanse były wydarzeniami towarzyskimi, a plotki o orgiach, w których miał rzekomo brać udział, rozpalały wyobraźnię międzywojennej śmietanki towarzyskiej.

„Kobiety Witkacego", Małgorzata Czyńska

Testament twórcy Wallandera

W październiku mija rok od śmierci Henninga Mankella – szwedzkiego powieściopisarza, który zasłynął kryminalną serią przygód detektywa Kurta Wallandera. To w dużej mierze za sprawą książek Mankella świat pokochał skandynawskie kryminały. „Szwedzkie kalosze" to ostatnia książka, która ukazała się w księgarniach za życia Mankella. Stanowi kontynuację powieści „Włoskie buty". Mankell opowiedział w niej historię 60–latka, który stracił cały dobytek w pożarze i stara się na nowo ułożyć sobie życie.

„Szwedzkie kalosze", Henning Mankell

Sennik grotołaza

Wojciech Kuczok wydaje się od pewnego czasu znudzony tradycyjnym powieściopisarstwem. Twórca autobiograficznego „Gnoja" z 2004 r. w każdej kolejnej książce układa teksty za pomocą oryginalnego klucza. Wydał już zbiór zapisków – dosłownie – spod ziemi, do których inspirację stanowiły jego doświadczenia grotołaza. Później tomik opowiadań erotycznych „Obscenariusz". Teraz z kolei książkę „Proszę mnie nie budzić", czyli literacki sennik, w którym relacjonuje, jakie miał sny i koszmary.

„Proszę mnie nie budzić", Wojciech Kuczok

Redaktor detektyw

Wszyscy dzisiaj piszą kryminały, a już przodują w tym dziennikarze. Swoje powieści detektywistyczne opublikowali m.in. Tomasz Sekielski, Wojciech Maziarski, Mariusz Ziomecki oraz Paweł Mossakowski. Kryminał osadzony w dawnym Egipcie napisał też Bogusław Chrabota. Teraz swoją powieść kryminalną opublikował dziennikarz muzyczny Wiesław Weiss – biograf Pink Floyd, The Police oraz Kultu. Jego książka „Biała wódka, czarny ptak" zaczyna się 13 grudnia 1981 r. i cofa się do lat niemieckiej okupacji.

„Biała wódka, czarny ptak" ,Wiesław Weiss