Książki maja

Poleca Marcin Kube

Kolacja 
dla pechowca

Kariera Jaume'a Cabré 
to swoisty fenomen. 
Katalończyk latami wykładał filologię, pisał kolejne 
książki i scenariusze. Jednak dopiero po sześćdziesiątce, 
za sprawą powieści „Wyznaję" (2011), odniósł międzynarodowy sukces. Od tamtej pory każdy kolejny przekład jego twórczości jest wydarzeniem. Właśnie ukazuje się po 
polsku już czwarta jego powieść „Cień eunucha". To historia wyjątkowego nieudacznika i pechowca, który podczas długiej kolacji rozpamiętuje swe życiowe porażki.

„Cień eunucha", 
Jaume Cabré

Wojownik 
z Karbali

Podpułkownik Grzegorz 
Kaliciak stał się rozpoznawalną postacią po premierze filmu „Karbala", który był rekonstrukcją bitwy, jaką 
polscy żołnierze stoczyli 
w 2004 r. w Iraku pod jego dowództwem. Potem Kaliciak trafił na czele swojej brygady do Afganistanu. 
Tam ponownie zderzył się z nieufnością cywilów 
i licznymi niebezpieczeństwami. Dowódca opisuje, jak przeżył wybuch miny, opowiada też, w jaki sposób armia korzysta z dronów i jak zmaga się na co dzień z biurokracją.

„Afganistan. Odpowiedzieć ogniem", 
Grzegorz Kaliciak

Postscriptum noblisty

Polską premierę „Ostatniej gospody" wyprzedziła śmierć autora – Imre Kertész zmarł 31 marca. W wieku 15 lat trafił do Auschwitz, podczas wojny stracił niemal całą rodzinę. W historii literatury zapisał się jako pierwszy – i na razie jedyny – węgierski noblista. „Ostatnia gospoda" to trochę dziennik, trochę esej. Powraca w niej do tematu Zagłady, przenikliwie patrzy na współczesność, a także pisze o swojej starości. I wyznaje, że czeka już tylko na śmierć.

„Ostatnia gospoda. Zapiski", 
Imre Kertész

Przekuć teorię w praktykę

Wydawałoby się, że instynktowne odpowiedzi na pytania, z którymi zmagamy się na co dzień, są podszyte zdrowym rozsądkiem. Otóż niekoniecznie, jak udowadnia Richard Nisbett, amerykański psycholog, specjalista od praktyk społecznych. Pokazuje, jak nasze odruchy rozmijają się z racjonalnością. Pomysły Nisbetta na to, w jaki sposób zmieniać nasze nawyki, są błyskotliwe, a jednocześnie bardzo proste. Dzięki temu pomagają przenieść wielką filozofię na całkiem przyziemny i praktyczny grunt.

„Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia", 
Richard Nisbett