Książki lipca

Poleca Marcin Kube

Rewolucja oczami kobiet

Choć Chiny są światowym imperium, to o kulturze Państwa Środka wciąż wiemy niewiele. Nie zmienił tego literacki Nobel w 2012 r. dla Mo Yana, który wywołał kontrowersje i tylko utrwalił stereotypy. Tę lukę pomaga wypełnić powieść obyczajowa „Kobiety w kąpieli" chińskiej pisarki Tie Ning. To opowieść o siostrach, których dzieciństwo przypada na czas rewolucji kulturalnej, a dorosłe życie upływa pod znakiem przedziwnego mariażu komunizmu z kapitalizmem w latach 90.

„Kobiety w kąpieli", Tie Ning

Odkopać Zakopane

Zimowa stolica Polski ma wiele twarzy. Było arkadią młodopolskich poetów, mekką narciarzy, sanatorium dla gruźlików i bazą wypadową dla turystów. Dzisiaj ciągnie się za nim zła sława miasta reklam i góralskiej cepeliady. Pięknie ilustrowana książka „Nieobecne miasto" pozwala ponownie spojrzeć na Zakopane bez uprzedzeń. Znakomite fotografie pozwalają na moment zapomnieć o dzisiejszych Krupówkach upstrzonych kolorowymi straganami i szkaradnymi szyldami.

„Nieobecne miasto", Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa

Różne oblicza rasizmu

RPA to kraj złota, Nelsona Mandeli i apartheidu, którego skutki są wciąż odczuwalne w południowoafrykańskim kraju. Dzisiaj rasizm stał się problemem dla białych mieszkańców RPA, którzy dopiero teraz rozumieją, co to znaczy być mniejszością. Adam Hochschild opowiada historię RPA i pokazuje, jak historia zatoczyła koło w ciągu 150 lat od czasu okrutnej wojny o dominację pomiędzy białymi osadnikami z Holandii, zwanych Burami, a czarnoskórymi Zulusami.

„Lustro o północy", Adam Hochschild

Pokolenie 
9/11

Codzienność i upływające lata weryfikują marzenia 
oraz ambicje młodych ludzi. Jak bardzo nie byliby wyjątkowi i uzdolnieni, czasem po prostu różnie wychodzi. Meg Wolitzer opisuje losy kilkorga nastoletnich przyjaciół, których poznajemy w czasie wakacji w połowie lat 70. Obserwujemy ich losy aż do feralnego dla Ameryki 2001 r. Wolitzer tworzy wielogłosową, epicką powieść o dojrzewaniu pokolenia, które dziś ma największy wpływ na losy Ameryki, i to ono pośrednio decyduje o przyszłości świata.

„Wyjątkowi", 
Meg Wolitzer