Książki kwietnia

Poleca Marcin Kube

Skandal po francusku

Virginie Despentes to postać dorównująca kontrowersyjnością Michelowi Houellebecqowi. Na literacką scenę wkroczyła z hukiem w 1993 r. powieścią o tytule „Baise–Moi", który można delikatnie przetłumaczyć jako „Przeleć mnie". Od debiutu Despentes nieustannie jedzie po literackiej bandzie. Bez ogródek pisze o życiu paryskiego marginesu społecznego, a także o degeneracji elit. Francuzi się oburzają, a jednocześnie masowo pochłaniają jej książki. Potwierdza to starą prawdę, że skandal bywa najlepszą promocją.

„Vernon Subutex t. 1", Virginie Despentes

(Nie)święty prezydent

Stefan Starzyński to ikona przedwojennej Warszawy. Prezydent stolicy wsławił się niezłomną postawą w czasie obrony miasta we wrześniu 1939 r. Po kapitulacji został aresztowany przez gestapo, a jego dalsze losy pozostają nieznane. Grzegorz Piątek, publicysta i znawca architektury, nie zważając na legendę prezydenta, postanowił napisać jego krytyczną biografię. Już tytuł podkreśla polityczne uwikłanie Starzyńskiego. A to tylko pierwszy z listy grzechów, jakie autor wylicza prezydentowi.

„Sanator", 
Grzegorz Piątek

Mąż stanu czy błazen?

Wizerunek Donalda Trumpa opiera się na przeciwieństwa. Z jednej strony milioner jest uosobieniem amerykańskiego snu o nieograniczonych możliwościach. Z drugiej, powtarza radykalne hasła dalekie od tamtejszych wartości. Jego najważniejszą zasadą było to, żeby łamać wszelkie zasady. Michael D'Antonio w książce o kontrowersyjnym polityku pisze nie tylko o jego strategii politycznej, ale też o historii rodzinnej, odziedziczonym majątku, skandalach i słabości do pięknych kobiet.

„Donald Trump. 
W pogoni za sukcesem", Michael D'Antonio

Portrety z piwnicy

Wzajemna niechęć Krakowa i Warszawy jest znana. Jednak jednej rzeczy warszawiacy nie mogą odmówić Krakowowi. To tam stworzono najlepszy literacki kabaret w postaci słynnej Piwnicy pod Baranami. Od połowy lat 50. skupiała krakowską bohemę artystyczną. Tam zaczynali karierę m.in. Jacek Wójcicki i Grzegorz Turnau. Rozmowy z ludźmi Piwnicy zebrał Wacław Krupiński i wydał pod tytułem „Głowy piwniczne", ilustrując je niepublikowanymi dotychczas fotografiami.

„Głowy piwniczne", Wacław Krupiński