Książki czerwca

Poleca Marcin Kube

Historia bez retuszu

Emil Marat i Michał Wójcik to duet specjalizujący się w książkach o II wojnie światowej. Na bohaterów wybierają postaci skromne i jednocześnie sceptyczne wobec bilansu walk. W książce „Made in Poland" rozmawiali ze Stanisławem Likiernikiem o okrutnym obliczu Powstania Warszawskiego. W „Ptakach drapieżnych" zajęli się oddziałem nastoletnich likwidatorów. Teraz spotkali się z ostatnim żyjącym cichociemnym – Aleksandrem Tarnawskim. Opowiedział im wszystko to, czego nie zobaczyliśmy w serialu „Czas honoru", bo było zbyt kontrowersyjne.

„Ostatni", Emil Marat, Michał Wójcik

Opowieść króla strzelców

Ile – i przede wszystkim co ciekawego – można mówić o kopaniu piłki? Przykład króla polskich strzelców Włodzimierza Lubańskiego pokazuje, że można, i to sporo. W rozmowie ze znanym dziennikarzem Michałem Olszańskim piłkarz odtwarza swoją drogę do popularności. Wspomina dom i rodzinę, a także opowiada o kulisach piłki nożnej w czasach, gdy o transferach międzynarodowych decydowała partia komunistyczna.

„Życie jak dobry mecz", Włodzimierz Lubański, Michał Olszański

Nie tylko 
Religa

Książka Anny Matei rozpoczyna się 20 lat przed tym, gdy Polska usłyszała nazwisko prof. Zbigniewa Religi. Wraca do 1966 r., gdy w Polsce po raz pierwszy został przeprowadzony udany zabieg transplantologiczny, dokonany przez zespół prof. Nielubowicza. Autorka opisuje pionierskie czasy, kiedy to w siermiężnych warunkach i bez odpowiedniego sprzętu polscy lekarze próbowali gonić Zachód. Często musieli ratować życie pacjentów eksperymentalnymi metodami prób i błędów.

„Serce pasowało", 
Anna Mateja

Życie 
na miarę

Było już wiele książek i filmów, które próbowały zgłębić fenomen najsłynniejszej francuskiej projektantki mody Coco Chanel. Jak to często bywa z geniuszem, żadna z tych pozycji nie pozwalała odnaleźć klucza do jej talentu. W książce „Czar Chanel" mamy do czynienia z bezpośrednią opowieścią samej Francuzki, która w rozmowie z Paulem Morandem zdradza sekrety swojego życia zawodowego i prywatnego. Na dodatek autobiografia została zilustrowana rysunkami innego słynnego projektanta mody – Niemca Karla Lagerfelda.

„Czar Chanel", Coco Chanel, Paul Morand