Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Już wiesz, że wkrótce będziesz przedsiębiorcą. Przed tobą nowe doświadczenia i wyzwania. Jednym z nich jest znalezienie dobrego biura rachunkowego, które zadba o prowadzenie dokumentów twojej firmy i będzie cię reprezentowało przed urzędami.

Trudno oczekiwać, by młody i przedsiębiorczy człowiek, który decyduje się sam stworzyć sobie stanowisko pracy, doskonale poruszał się w zagadnieniach podatkowych. Większość właścicieli nowo otwartych firm nie ma wiedzy, jak należy prowadzić księgi rachunkowe firmy. Jeżeli jednak podejmują oni trud samodzielnego prowadzenia dokumentacji firmy, to biorą na siebie ogromną odpowiedzialność. Wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą bowiem skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Jak ustrzec się pomyłek? Rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z dobrym biurem rachunkowym. Jak takie znaleźć?

Oferta biur, czyli na co zwrócić uwagę

Na rynku działa całkiem sporo biur rachunkowych, a ich oferta różni się pod wieloma względami. Biuro rachunkowe w Łodzi oferuje księgowość na odległość. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu dojeżdżać do biura rachunkowego, ale chcą korzystać z pomocy najlepszych na rynku.

Zapoznając się z ofertą poszczególnych podmiotów, należy też przyjrzeć się temu, kogo one zatrudniają. Czy takie informacje widnieją na stronie internetowej podmiotu? Czy osoby, które będą zajmować się dokumentacją twojej firmy, to specjaliści? Jeżeli tak, to masz pewność, że będziesz mógł skorzystać z nie tylko z profesjonalnego prowadzenia np. księgi przychodów i rozchodów, lecz także z doradztwa.

Godziny pracy i zakres pomocy

Większość biur rachunkowych działa w konkretnych godzinach, np. od 8 do 16, jednak w najlepszych przedsiębiorca może liczyć na pomoc w sytuacjach awaryjnych nawet po godzinach pracy specjalistów. Wybierając biuro, warto dopytać o taką możliwość – nigdy nie wiadomo, czy nie będzie konieczności szybkiego zasięgnięcia porady z zakresu np. podatków.

Powinieneś zwrócić również uwagę na zakres świadczonych przez biuro usług. Dziś, gdy dopiero wkraczasz w świat finansów, możesz nie potrzebować kompleksowej pomocy. Jednak za parę czy paręnaście miesięcy sytuacja może się zmienić – wówczas niewielka firma może przekształcić się np. w spółkę i zacząć zatrudniać dziesiątki osób. Czy biuro, które wybrałeś, będzie w stanie ci wtedy pomóc?

Co z Twoją odpowiedzialnością?

Wybierając biuro rachunkowe, dobrze jest sprawdzić, czy posiada ono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Takie gwarantuje, że w razie pomyłki koszty uiszczenia kary nałożonej np. przez urząd skarbowy będzie w stanie pokryć ubezpieczyciel. By jednak rzeczywiście tak było, polisa musi opiewać na odpowiednio wysoką kwotę. I tę kwestię powinieneś sprawdzić, jeżeli zależy ci na współpracy z najlepszym biurem rachunkowym.