Jak wybrać konto firmowe?

Niezależnie czy masz już firmę od kilku lat czy dopiero planujesz ją założyć, warto zastanowić się jaki rodzaj konta dla twojej firmy będzie najlepszy. Obecnie większość banków tworzy specjalną ofertę właśnie na potrzeby przedsiębiorców – dedykowane tylko dla nich konta bądź kredyty na start firmy.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub planujące ją założyć nie mają obowiązku, by utworzyć konto bankowe jedynie na potrzeby swojej firmy. Można wykorzystać do tego celu swój prywatny rachunek. Ta możliwość może być najlepsza dla właścicieli małych przedsiębiorstw. Jednak z czasem może okazać się, że nie mamy kontroli nad mieszaniem się transakcji prywatnych z firmowymi, a co za tym idzie – tracimy czas na oddzielanie tego wszystkiego poprzez podsumowanie tych dwóch rodzajów wydatków.

 

Dlaczego konto firmowe?

Jak wspominano powyżej – kontrola nad tym, które przelewy są firmowe jest bardzo ważna. Konto przypisane tylko na potrzeby firmy, to ułatwienie w prowadzeniu księgowości. Podobnie jest w sytuacji, gdy nasza firma to niejedyne źródło naszego dochodu. Im więcej zobowiązań podłączonych pod jedno konto, tym więcej uwagi musimy poświęcać na uporządkowanie wszystkich finansów. Ponadto przy okazji kontroli skarbowej, kontrolerzy będą mieć wgląd jedynie w nasze firmowe wydatki. Dodatkowo konto dla firm umożliwia nam skorzystanie ze specjalnych udogodnień, których nie ma w ofercie kont osobistych, np. uzyskanie kredytu na rozwój firmy.

 

Na co zwrócić uwagę?

Banki, które proponują otworzenie rachunku dostosowanego do potrzeb działalności gospodarczej, mają zróżnicowane oferty. Dlatego przed wyborem konta firmowego należy zapoznać się przynajmniej z kilkoma z nich. Należy zwrócić uwagę na parę istotnych elementów, które wiążą się z opłatami. Pierwsza kwestia to opłata za założenie i prowadzenie konta. Nie w każdym banku jest to darmowe. Jeśli okaże się, że jest, to warto sprawdzić czy zawsze takie będzie, czy jedynie przez dany okres jest bezpłatne. Kolejną sprawą jest pobieranie opłaty za przelewy wychodzące. Oprócz przelewów standardowych przedsiębiorcy przelewają składki do ZUS i Urzędu Skarbowego. Często ten drugi rodzaj przelewów pozostaje bezpłatny, jednak należy przyjrzeć się wybranym ofertom kont, by sprawdzić czy nie zostaną nam doliczone dodatkowe opłaty z tego tytułu. Jeśli chodzi o standardowe przelewy, zwykle naliczane są opłaty, np. w wysokości 1 zł, co w ciągu całego roku może wiązać się z kosztami kilkuset złotych. Dlatego warto znaleźć bank, który zaproponuje nam wykonywanie darmowych przelewów krajowych. Podobnie jest z kartą przypisaną do konta. Warto zainteresować się, czy jest wydawana bezpłatnie i czy korzystanie z niej również, takie jest. Chodzi zarówno o płacenie nią w sklepach lub restauracjach, jak i o darmowe wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Czasem koszt związany z używaniem karty jest uzależniony od liczby operacji, które nią wykonamy. Zwróćmy również uwagę na to, jak przebiega procedura w razie zgubienia lub kradzieży karty. Dodatkowo warto wybrać bank, który oferuje możliwość obsługi konta bankowego online, a także przez aplikację mobilną. Taką możliwość oferuje swoim klientom m.in. Idea Bank. W obecnych czasach, gdy często potrzebujemy szybkiego działania, takie usługi są bardzo ważne.

 

Te wszystkie czynniki to absolutne podstawy, którym należy się przyjrzeć podczas porównywania różnych ofert. Warto także sprawdzić, jakie są warunki wzięcia kredytu na firmę w danym banku. Pieniądze te przydają się podczas jej zakładania i również w trakcie rozwoju jej działania.