Inspirujmy i negocjujmy

Niewielu liderów potrafi motywować przez inspirację. Równie niewiele jest publikacji, które w sposób przejrzysty wyjaśniałyby, na czym polega fenomen inspirowania innych do działania.

Do tej szczególnej kategorii należy bez wątpienia debiutancka książka Simona Sineka „Zaczynaj od dlaczego".

Jest to w istocie uniwersalna przypowieść o przywództwie złożona przede wszystkim z frapujących studiów przypadków. Są one poświęcone zarówno ludziom (lub organizacjom), którzy dokonali przełomowych zmian, jak również tym, którzy mając wszelkie – wydawałoby się – niezbędne po temu narzędzia, nie zdołali osiągnąć zamierzonych celów. Oto przykład. Na początku XX w. nową technologią było lotnictwo. Samuel Pierpont Langley miał gotowy przepis na sukces: wykształcenie, wsparcie finansowe i medialne, a także najwybitniejszych specjalistów do pomocy. A jednak to nie on, lecz właściciele skromnego warsztatu rowerowego w miasteczku Dayton wzbili pierwszy samolot w powietrze. Jak to możliwe? Orville i Wilbur mieli to coś, czego brakowało Langleyowi – obaj byli wizjonerami. Głęboko wierzyli, że zdołają zmienić świat, a swoją pasją zarazili wielu mieszkańców rodzinnego Dayton. Sinek pisze we wstępie, że w naturze istnieje pewien „wzór, dzięki któremu niektórzy przywódcy są w stanie inspirować swoje otoczenie. Na ogół są to ludzie z wrodzonym talentem do inspirowania innych, lecz zdolność ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nich. Każdy z nas może ją zdobyć". Ale jak to zrobić? Jaki to wzór? I dlaczego wszystko należy zaczynać od „dlaczego" – tego dowiecie się już z samej lektury.

Inspirujące przywództwo wiąże się nierozerwalnie ze sztuką negocjacji. Jednym z klasycznych dzieł na ten temat jest „Dochodząc do TAK". Po raz pierwszy ukazało się ono w 1981 r. i niemal od razu zostało uznane za jedną z najwartościowszych pozycji poświęconych negocjowaniu. Szybko też stało się bestsellerem. Obecnie możemy zapoznać się już z trzecią edycją, którą Roger Fisher, William Ury i Bruce Patton wzbogacili m.in. o materiał poświęcony nowoczesnym technikom komunikacyjnym oraz nowe studia przypadków. „Dochodząc do TAK" przyda się nie tylko negocjatorom, mediatorom, lecz także każdemu z nas. Bo czyż wszyscy na co dzień nie negocjujemy?

A na koniec przyjrzyjmy się jeszcze mowie ciała. Jak pokazują badania, to z niej właśnie czerpiemy ok. 80 proc. informacji o ludziach. Drobne z pozoru gesty i zachowania wpływają na to, jak jesteśmy postrzegani, a w rezultacie na sukces lub niepowodzenie. Na przykład rozluźnienie kołnierzyka czy pocieranie oka mogą świadczyć o tym, że kłamiemy. Z kolei ułożenie dłoni wnętrzem do góry symbolizuje dominację, a wnętrzem do dołu – ugodowość. „Mowa ciała" Allana i Barbary Pease obfituje w tego typu przykłady. W sumie jest to szczegółowy, miejscami zabawny przewodnik po arkanach gestów, postaw i zachowań. Wraz z dwiema poprzednimi pozycjami tworzy praktyczny zestaw zarówno dla liderów biznesu i administracji, jak i dla tych wszystkich, którzy chcieliby poprawić swoje relacje z otoczeniem.

Simon Sinek

Zaczynaj od dlaczego. 
Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania

Helion 2013

Roger Fisher, William Ury, Bruce Patton

Dochodząc do TAK. Negocjacje bez poddawania się

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Wydanie III, 2013

 

Allan i Barbara Pease

Mowa ciała

Dom Wydawniczy REBIS 2013,

Wydanie I poszerzone (dodruk)