I wszystko jasne

Wybór projektora nie jest łatwy. Bywa, że to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a różnorodność dostępnych urządzeń przytłacza. W zależności od tego, jakie obrazy chcemy wyświetlać – warto postawić na konkretny model.

Obok modeli biurowych, które dobrze radzą sobie z wyświetlaniem prezentacji PowerPoint czy dokumentów PDF, są projektory multimedialne, sprawdzające się w roli kina domowego. Modele dla graczy doskonale odnajdą się w obu zastosowaniach, ale są też najdroższe.

Podstawowym parametrem jest rozdzielczość. Przykładowo – jeśli używamy odtwarzacza Blu-ray i chcemy oglądać filmy w jakości Full HD (1080p), najlepszym wyborem będzie właśnie model Full HD. Projektory mogą co prawda skalować obraz w górę lub w dół, ale jego jakość jest wtedy gorsza.

Kolejny parametr: jasność. Tradycyjnie jest ona mierzona przy użyciu metody opracowanej przez American National Standards Institute (ANSI). Dlatego w zestawieniach można znaleźć informacje o jasności wyrażane w ANSI lumenach. Lumeny są z kolei miarą łącznej ilości światła wysyłanego przez źródło. Dla zobrazowania, żarówka o mocy 100 W emituje ok. 1,6 tys. lumenów, a dobrze oświetlone biuro ma poziom światła rzędu 400 lumenów na mkw. W przypadku projektorów używanych wieczorem lub w zaciemnionych pomieszczeniach wystarczy ok. 1,2 tys. lumenów. Natomiast projektory biurowe, stosowane często przy świetle dziennym i w jasnych salach, powinny oferować więcej – minimum 2 tys. lumenów.

Projektory często oferują ciekawe udogodnienia, m.in. technologię 3D czy funkcję short throw, dzięki której obraz o dużej przekątnej można wyświetlać z niewielkiej odległości od ekranu. W sprzedaży pojawiają się pierwsze smartfony z wbudowanym projektorem. Pytanie tylko, co wybrać.

Ultrajakość, ultracena

Sony VPL-VW500ES

Cena: ok. 37 tys. zł

Projektor Sony VPL-VW500ES pod względem ceny można porównać do 84-calowego telewizora 4K, ale rozmiar ekranu w przypadku projektora może być o wiele większy (maksymalnie 300 cali). Panele 4K SXRD to obraz o rozdzielczości 4K, bez elektronicznego ulepszania pikseli. Rozwiązanie Reality Creation pozwala poprawić jakość obrazu filmów Full HD. Jeśli więc mamy kolekcje płyt Blu-ray, niektóre filmy warto będzie obejrzeć jeszcze raz w lepszej jakości i na większym ekranie. Biorąc pod uwagę, że dostępność materiałów 4K jest w Polsce znikoma, Reality Creation bardzo się przydaje. Sony wypracował też autorską technologię wyświetlania, która daje szerszy zakres kolorów i pozwala odwzorować większą liczbę odcieni czy tekstur.

Na jakość obrazu wpływają również inne ulepszacze, takie jak New Motionflow minimalizujący efekt rozmycia czy wbudowany transmiter RF 3D i funkcja automatycznego synchronizowania wyświetlanego obrazu z okularami RF 3D. Ponadto można liczyć na cichą pracę w czasie wyświetlania filmów, a jasność 1700 lumenów jest wystarczająca do oglądania jasnych treści przy świetle dziennym (np. mecz piłki nożnej). Do ciemniejszych materiałów wideo warto już opuścić rolety.

Kompaktowe Full HD

BenQ W1070

Cena: ok. 2,9 tys. zł

BenQ W1070, który debiutował w 2013 r., pracuje w rozdzielczości Full HD i oferuje jak na tę klasę cenową bardzo dobrą jakość obrazu.

Dodatkowo obsługuje 3D, ma wbudowane głośniki i jest na tyle mały, że można go zabierać na wyjazdy. Nie jest to jednak sprzęt bez wad. Choć obraz w trybie 3D jest bardzo dobry, w zestawie nie znajdziemy okularów. Wbudowane głośniki oferują przeciętną jakość dźwięku, więc zalecamy ich używać jedynie w razie konieczności. Oferowana jasność 2 tys. lumenów w pełni wystarczy do zaciemnionych pomieszczeń, ale nie sprawdza się już przy świetle dziennym. Do tego dochodzi jeszcze hałas – czasami W1070 daje o sobie znać, co może dokuczać w cichych scenach filmowych, jeśli projektor umiejscowiony jest niedaleko widza.

Filmowy wieczór 
w trójwymiarze

Epson EH-TW9200

Cena: ok. 11, 5 tys. zł

Fani kina, zwłaszcza 3D, powinni docenić możliwości i jakość oferowaną przez projektor Epsona, model EH-TW9200. Producent dołącza w zestawie dwie pary okularów 3D, a zastosowane rozwiązania powodują, że obraz jest ostry i głęboki.

Firma zaleca, aby przy zakupie projektora pytać o parametr CLO (Colour Light Output), aby poznać jasność kolorów. Model EH-TW9200 ma jasność 2400 lumenów, dzięki czemu filmy można oglądać również przy oświetleniu dziennym, choć i tak najlepszą jakość uzyskujemy po zmroku.

EH-TW9200 ma certyfikat ISF, co oznacza, że naprawdę dobrze odwzorowuje kolory. Jak znalazł dla wymagających kinomaniaków.

Tydzień w pracy, weekend w domu

Optoma HD141X

Cena: ok. 2,4 tys. zł

Ten projektor ze względu na cenę i parametry techniczne dobrze sprawdzi się w biurze. Przede wszystkim jest jasny (3 tys. lumenów), co pozwoli na komfortowe prezentacje w ciągu dnia i bez zaciemniania pomieszczeń. Ponadto ma rozdzielczość Full HD, dzięki czemu wyświetli nie tylko dokumenty, ale też filmy. Wbudowany głośnik oferuje dźwięk przeciętnej jakości, jednak wystarczy, aby zrobić wrażenie na kontrahentach w czasie prezentacji. Plus: cicha praca, a przy wadze ok. 2,5 kg można go z powodzeniem zabierać na spotkania biznesowe czy na weekend do domu.

Dla mobilnych

Philips PPX3410

Cena: ok. 1,2 tys. zł

PPX3410, choć jest najtańszy w zestawieniu i oferuje najgorszą jakość obrazu, ma też swoje zalety. Przede wszystkim jest bardzo poręczny. Waży zaledwie 0,27 kg i może pracować na baterii (przez ok. 2 godz.). A to sprawia, że jest projektorem mobilnym. Ma możliwość wyświetlania treści bezpośrednio z pamięci USB lub karty pamięci. Obsługuje popularne formaty plików, m.in.: AVI, MP4, JPEG, PDF, PPT, XLS i inne.

Mobilny projektor może wyświetlić obraz o przekątnej nawet 120 cali, ale ze względu na rozdzielczość 854 x 480 i niską jasność 100 lumenów jakość obrazu przy takiej przekątnej będzie po prostu słaba. Za to do ok. 60 cali filmy czy zdjęcia prezentują się wystarczająco dobrze. PPX3410 ma też wbudowany głośnik, ale lepiej korzystać z zewnętrznego źródła dźwięku (np. słuchawek).