Firma eksportowa sposobem na sukces finansowy?

W Polsce dobrze zarobić na etacie jest stosunkowo ciężko. Dużo lepsze perspektywy mogą czekać na tych, którzy spróbują samodzielnie wykuwać swój los, w szczególności na trudnym rynku międzynarodowym.

Ile Polacy zarabiają na etatach?

Przeciętne wynagrodzenie brutto1 w gospodarce narodowej wynosiło w IV kwartale 2016 roku 4219 zł, czyli niewiele ponad 3 tys. zł netto. W grudniu 2016 najlepiej mogliśmy zarobić w województwie mazowieckim, bo średnio (w sektorze przedsiębiorstw) 5434 zł brutto, a więc ok. 3850 zł netto. Na drugim biegunie znajdują się zarobki w województwie świętokrzyskim, które średnio w sektorze przedsiębiorstw wynosiły 3753 zł brutto, a więc blisko 2700 zł netto. Chociaż kwoty te nie prezentują się przesadnie imponująco, to rzeczywistość rynku pracy jest jeszcze bardziej brutalna.

Mediana wynagrodzeń2 pracowników szeregowych w Polsce wynosi... 2650 zł brutto, a więc niewiele ponad 1900 zł na rękę! Mediana to miara statystyczna, która odpowiada wartości środkowej szeregu. W przypadku wynagrodzeń oznacza ona, że połowa Polaków zarabia więcej od mediany zarobków, a połowa mniej. A jakie zarobki Polacy osiągają statystycznie najczęściej? O tym mówi nam dominanta, która dla zarobków w październiku 2016 wynosiła 3 tys. zł brutto, a więc ok. 2150 zł netto.

Analizując statystyki dot. zarobków najbardziej przybijające jest chyba to, że nawet ta najwyższa wymieniona przez nas kwota tj. 5434 zł brutto, nie rzuca na kolana. W dodatku dla wielu osób może być ona i tak nieosiągalna, wcale nie ze względu na niedostatek zdolności, lecz na brak firm, które płacą takie pensje w bliższej lub dalszej okolicy. Skoro więc na etacie będzie nam ciężko się dorobić, może warto pomyśleć o szukaniu finansowego sukcesu w biznesie. Tylko na jaką branżę postawić?

Jaki biznes założyć?

Dobrym tropem może być obserwacja emigrantów ekonomicznych, czyli naszych krewnych czy znajomych, którzy wyjechali na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Często wykonują prace, w których nie wymaga się od nich wysokich kwalifikacji i zarabiają najniższą ustawową stawkę. Mogą się jednak godnie za nią utrzymać i jeszcze wystarcza im pieniędzy, by przesyłać je rodzinom w Polsce. Ich sukces w dużej mierze polega na tym, że zarabiają "europejskie" pieniądze, a żyją oszczędnie, jakby nadal mieszkali w Polsce. Idealnie byłoby więc prowadzić taki biznes, w którym zarabialibyśmy np. w euro, a koszty ponosilibyśmy w złotówkach. Nasze myśli podążają więc w kierunku eksportu. Ale sprzedawać zagranicę można bardzo wiele rzeczy. Skąd mamy wiedzieć, w której branży ma to sens?

W jakich branżach polscy eksporterzy radzą sobie najlepiej?

Aby dowiedzieć się więcej o strukturze polskiego eksportu można sięgnąć np. do opracowania "Syntetyczna informacja o eksporcie i imporcie Polski" przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. W dokumencie tym znajdziemy szereg ciekawych informacji. Na cały polski eksport, którego wartość wyniosła według wstępnych danych w 2016 roku 183,63 mld euro, składają się przede wszystkim:

  • wyroby przemysłu elektromaszynowego (74,6 mld euro)
  • wyroby przemysłu chemicznego (25,7 mld euro)
  • artykuły rolno-spożywcze (24,18 mld euro)
  • wyroby metalurgiczne (17,23 mld euro)

Przemysł elektromaszynowy eksportuje głównie pojazdy i części do nich, elektronikę oraz maszyny. W eksporcie produktów przemysłu chemicznego królują tworzywa sztuczne i kauczuk oraz wyroby z nich. W eksporcie artykułów rolno-spożywczych dominującą rolę odgrywają mięso, produkty zbożowe, tytoń, a także produkty mleczarskie i nabiał. W metalurgii królują zaś wyroby z żeliwa i stali.

Oczywiście osobie, która dopiero rozpoczyna przygodę z eksportem, raczej trudno będzie wejść do branży elektromaszynowej czy metalurgicznej. Jednak w rolno-spożywczej nawet początkujący przedsiębiorca może znaleźć dla siebie interesującą niszę. Produkty naszej firmy nie muszą też od razu trafiać na eksport. Równie dobrze nasze wyroby mogą najpierw przejść swoisty "chrzest bojowy" w Polsce. Na podbój zagranicznych rynków przyjdzie czas w drugiej kolejności.

Masz styczność z walutami? Pamiętaj o ich korzystnej wymianie

Bez względu na to, w jakiej branży będzie działać nasza firma eksportowa i czy sprzedaż produktów zagranicę rozpoczniemy od razu, czy po „okresie próbnym” na polskim rynku, pamiętajmy, że jednym z filarów naszego sukcesu może być korzystna wymiana walut. Umożliwiają ją obecnie kantory internetowe. Jednym z liderów tego rynku jest kantor internetowy Fritz Exchange, w którym na przedsiębiorców czeka specjalna oferta, w ramach której mogą oni indywidualnie negocjować kursy. Klienci biznesowi mogą także we Fritz Exchange liczyć na szeroki zakres specjalistycznej pomocy – od wspomnianej negocjacji kursów, przez obsługę serwisu transakcyjnego, aż po prognozowanie sytuacji na rynku walutowym.

Korzystanie z internetowych kantorów jest nie tylko bardziej opłacalne, ale również bezpieczniejsze niż regularne podróżowanie do banku czy kantoru z dużą ilością gotówki. W dodatku przez internet waluty wymienimy znacznie szybciej – w kantorze internetowym Fritz Exchange 9 na 10 transakcji zostanie zaksięgowanych w ciągu 15 minut.

[1] Dane z serwisu wynagrodzenia.pl

[2] Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak przeprowadzonego w 2016

Materiał Partnera