Filmy lipca

Poleca Dorota Chrobak

Sierotka 
i potwór

Ekranizacja słynnego „Wielkomiluda" Roalda Dahla („Matylda", „Charlie i Fabryka Czekolady"). Sophie, cierpiąca na bezsenność sierotka, zostaje porwana przez wielgachnego potwora. Ale zanim umrze ze strachu, zdąży się gigantem zaciekawić, a stąd już niedaleko do prawdziwej przyjaźni. Steven Spielberg, zamiast postawić na efekty specjalne, skupia się na psychologii – i wygrywa. A duet Ruby Barnhill oraz laureat Oscara Mark Rylance wart jest wszystkich nagród świata. I basta.

„BFG: Bardzo Fajny Gigant", 
reż. Steven Spielberg, 
od 1 lipca

Dramat 
beznadziei

Początek lat 90., anonimowe blokowisko. Choć komunizm już upadł, duch poprzedniej epoki trzyma się mocno. Choć mężczyzn prawie tu nie ma, to oni trzymają w garści rzeczywistość. W tej atmosferze rozgrywa się dramat pragnienia, pożądania i niespełnienia, rozpisany na cztery kobiety w różnym wieku, dla których zmiana systemu to moment bolesnej prawdy – dotkliwie unaocznia, jak beznadziejne jest ich życie. Srebrny Niedźwiedź za scenariusz na tegorocznym MFF w Berlinie.

„Zjednoczone 
Stany Miłości", 
reż. Tomasz Wasilewski, od 29 lipca

Proza 
życia

Fabularna wariacja na temat „Pierwszej miłości" Krzysztofa Kieślowskiego, czyli dwoje nastolatków „wpada" i po pierwszym szoku planuje jednak mieć dziecko. Kamera obserwuje ich zmagania – nie tylko z rodzicami, ale i szarą codziennością. Młodzieńczość zderza się tu z dorosłością, poezja z prozą (życia), a każda decyzja ma swoje poważne konsekwencje. Reżyser z uwagą i czułością podgląda swoich młodych bohaterów, a ci grają po prostu jak z nut.

„Zatrzymać", 
reż. Guillaume Senez, 
od 29 lipca

Pochwała 
życia

Gdy Sentaro, właściciel niewielkiej naleśnikarni, zaczyna szukać pomocy kuchennej, na jego ogłoszenie odpowiada... cierpiąca na zaawansowany gościec staruszka. Okazuje się jednak, że starsza pani zna się na kucharzeniu jak mało kto. Hymn pochwalny na cześć życia i drobnych przyjemności stanowiących o jego urodzie. Ulubieniec widowni – film zdobył nagrody publiczności na festiwalach w Sao Paulo, Cork oraz podczas tegorocznej edycji Wiosny Filmów.

„Kwiat wiśni 
i czerwona fasola", 
reż. Naomi Kawase, 
od 5 sierpnia