Czy warto zainwestować w automatyczny ekspres do kawy?

Gusta i wymagania miłośników kawy w Polsce nieustannie zmieniają się. W latach 80-tych, kiedy kawa była niemal dobrem luksusowym, wszyscy byli zadowoleni z popularnej „parzonki”. Kiedy w latach 90-tych zaczęły wchodzić do ogólnego obiegu różne urządzenia do parzenia czarnego napoju, furorę robiły kawiarki oraz ekspresy przelewowe. Jednak z czasem nad Wisłą ludzie zapragnęli pić kawę tak, jak robią to w Mediolanie czy Paryżu.

Początkowo można to było robić tylko w dobrych barach, gdzie wyszkoleni bariści dysponowali wysokiej klasy sprzętem, który pozwalał zrobić dobre latte, cappuccino i mocha. Czasy jednak zmieniły się i dzisiaj, za sprawą ekspresów ciśnieniowych, każdy może zrobić dowolna kawę w zaciszu swoich czterech ścian. Czy jednak warto inwestować w automatyczne ekspresy do kawy? A może by cieszyć się kilkoma rodzajami aromatycznego napoju wystarczy kupić nieco tańszy model ekspresu ciśnieniowego?

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe

Automatyczny ekspres ciśnieniowy to najbardziej zaawansowany technologicznie produkt na rynku ekspresów do kawy. Tego typu sprzęt w zasadzie wszystko robi za nas – począwszy od mielenia całych ziaren kawy, poprzez podgrzewanie wody, sporządzanie napoju, na spienianiu mleka skończywszy. Dzięki temu w mgnieniu oka otrzymamy dowolny rodzaj kawy, a nawet kakao czy czekolady.

Co decyduje o niesłabnącej popularności automatycznych ekspresów ciśnieniowych? Przede wszystkim wygoda i jakość produktu finalnego. W przeciwieństwie do kawiarek czy ekspresów przelewowych nie musimy tutaj każdej porcji kawy przyrządzać osobno, a przed kolejnym skorzystaniem z urządzenia dokładnie czyścić go z fusów. Pełnowartościowy napój otrzymujemy już po chwili od kliknięcia jednego przycisku, a co lepsze modele posiadają funkcję samooczyszczenia. Z kolei sama kawa odznacza się bardzo wysoką jakością i świetnymi walorami smakowymi. Wszystko to dzięki zastosowaniu wody pod ciśnieniem (nawet 15 barów), która wyzwala ze zmielonych ziaren wszystko to, co najlepsze.

Wydawałoby się, że ekspresy automatyczne są niemal idealne, ale każdy medal ma dwie strony. A jest nim cena – tego typu maszyna to wydatek rzędu od tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych. Istnieją też egzemplarze, które kosztują, bagatela, kilkadziesiąt tysięcy, ale są to ogromne instalacje, wykorzystywane w celach komercyjnych. Dlatego jeśli nie planujemy przeznaczać na swój ekspres do kawy majątku, a chcielibyśmy mimo to skorzystać z wygodnej opcji robienia więcej niż jednego rodzaju, dobrej kawy, to powinniśmy się pochylić nad ekspresami kapsułkowymi.

Tańsze ekspresy ciśnieniowe

Tańszy, wcale nie znaczy gorszy – to zdanie potwierdza się w przypadku ekspresów do kawy kapsułkowych. Za pomocą dobrej jakości, markowych ekspresów kapsułkowych (również ciśnieniowych 15 barów – a więc wydobywających z kawy odpowiedni aromat), także otrzymamy pełnowartościowy, pobudzający napój. Co więcej, coraz większy wybór mieszanek ziaren z różnych zakątków świata zamkniętych w hermetycznych kapsułkach pozwala konsumentom dobrać odpowiednią moc, aromat i rodzaj kawy. Dzięki wysokiej jakości kawy oraz precyzyjnym procesom selekcjonowania, palenia i mielenia, mamy gwarancję idealnego smaku.

Na czym więc polega różnica? Na tym, że aby zrobić kawę za ich pomocą trzeba umieścić kapsułkę w odpowiedniej szufladce i nacisnąć guzik. W przypadku kawy z mlekiem, czynność należy powtórzyć i umieścić kapsułkę z mlekiem. Można powiedzieć - dziecinnie proste! Tak właśnie jest! Nie potrzebujemy dużej wiedzy na temat gatunków ziaren kawy, grubości zmielenia, wystarczy, że sięgniemy ze sklepowej półki po opakowanie z kapsułkami, w których ukrywa się pełnia aromatu i taka ilość kawy jaka jest potrzebna. Optymalnej wielkości opakowania pozwalają delektować się różnymi rodzajami kaw. Gratką dla smakoszy herbaty jest to, że niektóre ekspresy ciśnieniowe posiadają w ofercie kapsułki umożliwiające przygotowanie herbaty, czekolady oraz kawy i herbaty ICE na upalne dni!

Ekspresy kapsułkowe to niemal arcydzieła, o niebanalnym designie i kolorystyce, także wersjach limitowanych, które powstały przy współpracy ze światowej klasy projektantami! Dobrym przykładem takiego wszechstronnego i uniwersalnego ekspresu jest - https://www.dolce-gusto.pl/oblo-krups-dark-red. Połączenie niebanalnej estetyki spod renomowanej marki KRUPS, ze znanym na całym świecie smakiem i aromatem kawy NESCAFÉ tworzą miks, który zadowoli nawet najbardziej wymagających kawoszy. A wszystko to dostępne w bardzo rozsądnej, osiągalnej praktycznie dla każdego gospodarstwa domowego cenie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybierając ciśnieniowy ekspres do kawy musimy kierować się dwoma czynnikami – wygodą i ceną. Sam sposób przyrządzania napoju oraz jego jakość są porównywalne we wszystkich rodzajach ekspresów ciśnieniowych, dlatego musimy odpowiednio zbalansować nasz komfort przyrządzania z kwotą, jaką dysponujemy.