Budowa hali magazynowej – jak się do tego zabrać?

Wiele firm prędzej czy później staje przed problemem posiadania odpowiednio przystosowanej i dużej powierzchni magazynowej. Gdy okazuje się, że rozwiązania zastępcze – najem czy prowizoryczne konstrukcje nie spełniają oczekiwań pojawia się kwestia budowy hali z prawdziwego zdarzenia. Ale na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze rozwiązanie? Podpowiadamy!

Hale magazynowe – jakie są opcje?

Budowa magazynu to z pewnością poważna inwestycja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Jeśli jednak już wiemy, że odpowiednia przestrzeń do składowania materiałów czy produktów jest nam niezbędnie potrzebna, to warto dowiedzieć się, jakie rozwiązania są dziś dostępne na rynku.

Możliwości rozwiązania problemu braku powierzchni magazynowej jest kilka. Pierwszym z nich jest postawienie hali namiotowej z lekkich materiałów. Rozwiązanie takie sprawdzi się jednak tylko w przypadku nagłej potrzeby i krótkookresowego składowania. Jeśli nasza hala ma postać dłużej i dać gwarancję bezpieczeństwa to konieczne jest zainwestowanie w konstrukcję stalową lub murowaną. Oba te rozwiązania zapewniają bowiem możliwość całorocznej eksploatacji, a także gwarantują trwałość i bezpieczeństwo. Dodatkowo łatwo też część tego typu budynków przystosować do wykorzystania jako np. biura. – mówi Krzysztof Adamczyk, Dyrektor Handlowy Frisomat Sp. z o.o.

 

Hala stalowa czy murowana – która lepsza?

W zasadzie więc na dłuższą metę jedynymi rozwiązaniami dla firm potrzebujących powierzchni magazynowej na stałe jest postawienie na konstrukcję klasyczną – murowaną, lub nowocześniejszą – stalową. Obie te opcje charakteryzują się wysoką wytrzymałością, bezpieczeństwem oraz odpowiednią estetyką. Gdy jednak bliżej porównamy te konstrukcje, to bardzo szybko zauważymy też różnice. Hala stalowa dzięki modułowej konstrukcji jest łatwiejsza w budowie, a także bez problemu można ją powiększyć, co w przypadku budynku murowanego wiąże się z szeregiem problemów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest większa swoboda w wybieraniu wykończenia oraz brak potrzeby wstawiania podpór stropu przy dużych pomieszczeniach. Za halami stalowymi przemawia także ekonomia – rozwiązanie to kosztuje bowiem mniej więcej tyle samo, jednak czas budowy jest krótszy, a w przypadku ewentualnej rozbiórki większość elementów nadaje się do odsprzedaży – co w przypadku hal murowanych jest niemożliwe.

Czas to pieniądz. To znane wszystkim powiedzenie doskonale pasuje do budowy obiektów magazynowych w technologii nowoczesnych konstrukcji stalowych, wybierając bowiem takie rozwiązania mamy pewność , że nowa inwestycja powstanie w krótkim czasie i przy zachowaniu wysokiej jakości oraz bardzo dobrych parametrów użytkowych. Wysoki stopień prefabrykacji elementów hali, zoptymalizowane wykorzystanie właściwości hali oraz nowoczesne energooszczędne obudowy stosowane do pokrycia dachu i ścian skracają proces inwestycyjny, a tym samym obniżają jego koszty. Szybkość i dokładność montażu nowoczesnych hal stalowych to przy ich jakości i estetyce główne atuty w porównaniu z budowaniem hal w technologii tradycyjnej. Warto również pamiętać, że oprócz kosztów samej budowy, wybór technologii w jakiej wybudujemy magazyn będzie generował różne koszty użytkowania ewentualnych napraw czy rozbudowy obiektu. Tutaj również łatwo wykazać przewagę hal stalowych z lekką obudowa w stosunku do hal murowanych. – dodaje Krzysztof Adamczyk (Frisomat).

 

O czym pamiętać przy budowie hali magazynowej?

Oczywiście samo wybranie odpowiedniego typu hali magazynowej to dopiero początek.Budowa tego typu jest bowiem na ogół bardzo poważną inwestycją, dlatego też powinna zostać poprzedzona odpowiednią analizą potrzeb i możliwości.

‒ Magazynu na pewno nie powinno się budować na przysłowiowe "hurra!". Może to bowiem doprowadzić do poważnych problemów podczas użytkowania bądź też zwiększenia kosztów. Przede wszystkim warto dobrze zastanowić się jak dużą halę potrzebujemy. Problem ten dotyczy szczególnie budynków murowanych, które trudno rozbudować z zachowaniem pełnej funkcjonalności. Drugą kwestią jest dobór odpowiedniej firmy projektowej i budowlanej. Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę na doświadczenie przy podobnych projektach, używane technologie i koszty budowy. W tej ostatniej kwestii należy pamiętać, by sprawdzać czy wszystkie niezbędne elementy budynku i wykończenia są uwzględniane w podstawowej cenie. Na koniec warto też przypomnieć, by planując budowę zawsze zwrócić uwagę na uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i zgód, a także dostosowanie konstrukcji do wymagań przechowywanych towarów ‒ dodaje K. Adamczyk z Frisomat.

Wybierając nowoczesną stalową halę magazynową lub klasyczne murowane rozwiązanie z pewnością należy pamiętać o zaletach i wadach obu konstrukcji, a także potrzebach naszej firmy. Dlatego warto odpowiednio podejść do tematu, by osiągnąć jak najlepsze efekty. Nie ma bowiem nic gorszego, niż nietrafiona inwestycja!

 

Materiał Partnera