Biegowe święto dla całej rodziny

Stojąc na deptaku w słoneczny wrześniowy weekend, odnosiło się wrażenie, że co chwilę zaczyna się lub kończy jakaś konkurencja. Grała muzyka, odbywały się targi sportowe, spotkania z mistrzami, a wieczorem koncerty i afterparty. Tak wyglądał 6. PZU Festiwal Biegowy w Krynicy–Zdroju.

Życiowa Dziesiątka, Koral Maraton, Krynicka Mila, Bieg Nocny na 5 km, Bieg 7 Dolin lub bieg na Jaworzynę – wybór konkurencji podczas 6. PZU Festiwalu Biegowego był przeogromny. Uczestnicy biegowego święta w Krynicy–Zdroju mogli wybierać spośród ponad 
30 biegów – łączna długość tras wynosiła ponad 300 km.

Najwięcej emocji dostarczyły biegi dla dzieci, w tym roku rozgrywane o Puchar RMF FM. Z najmłodszymi biegli zwykle rodzice, starsze dzieciaki radziły sobie same, a pierwszy medal na piersi zawsze wywoływał wielką radość. Dorośli najbardziej oblegali najpopularniejszy bieg festiwalu – Życiową Dziesiątkę – której trasa wiedzie z Krynicy do Muszyny, a ponieważ cały czas prowadzi w dół, sprzyja osiąganiu życiowych rekordów. Swoich sił próbowali tu w poprzednich latach tacy mistrzowie jak Justyna Kowalczyk, Robert Korzeniowski, Henryk Szost i Yared Shegumo.

Wielu fanów biegania kojarzy PZU Festiwal Biegowy przede wszystkim z Biegiem 7 Dolin. Ten 100–kilometrowy wyścig, którego trasa biegnie sądeckimi szlakami m.in. przez Jaworzynę, Radziejową i Wierchomlę, jest jednym z najtrudniejszych w Polsce. W tym roku na starcie zawodów mających rangę Mistrzostw Polski w Ultramaratońskim Biegu Górskim stanęło blisko 600 osób. Wśród panów sukces sprzed roku powtórzył Marcin Świerc, czwarty zawodnik obecnego Pucharu Świata. Ogromną niespodziankę sprawiła Ewa Majer z Dobczyc, która nie tylko wygrała rywalizację wśród pań, ale też zajęła trzecie miejsce w kategorii open.

Wielu emocji dostarczyły Koral Półmaraton i Koral Maraton, i to nie tylko w trakcie pokonywania kolejnych podbiegów, ale także podczas losowania nagrody głównej Festiwalu, czyli Forda Ka ufundowanego przez producenta lodów, firmę Koral. Na trasie po raz kolejny zwyciężyli zawodnicy kenijscy, natomiast samochód wylosowała pani Ewa Sarat z Tarnowa.

Mocnym akcentem Festiwalu była Gala Biegowe Wydarzenie Roku i Biegowy Dziennikarz Roku. Głosami czytelników portalu 
Festiwalbiegow.pl wydarzeniem roku została impreza charytatywna „Wybiegaj sprawność" w Warszawie, a nagrodę w wysokości 150 tys. zł odebrał jej organizator Janusz Bukowski ze Stowarzyszenia „Dać siebie innym". Na dziennikarza roku wybrano i nagrodą w wysokości 30 tys. zł uhonorowano Bartosza Olszewskiego, autora bloga Warszawskibiegacz.pl.

6. PZU Festiwal Biegowy tętnił życiem niemal przez cały czas. Niektóre starty i koncerty kończyły się grubo po północy, a już o 2.30 szykowali się do startu uczestnicy Biegu 7 Dolin. Czy tak samo będzie w przyszłym roku? Biorąc pod uwagę wzrastającą frekwencję – w tym roku wystartowała rekordowa liczba ponad 7 tys. osób – jest na to duża szansa.

– Nieważne są wyniki na mecie, nieważny jest dystans. Liczy się dobra zabawa, zdrowie i przede wszystkim radość z pokonywania własnych słabości – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Festiwalu. Jednocześnie zaprasza do Krynicy w 2016 roku na 7. PZU Festiwal Biegowy, który odbędzie się od 9 do 11 września 2016 r.