3 x Tak dla etyki!

Obecne czasy stawiają przed liderami biznesu coraz to nowe wyzwania. Kim więc powinien być współczesny przywódca, aby im sprostać? Bezwzględnym cynikiem?

Takim, jak Michael O'Leary, prezes Ryanair, który mówi bez ogródek, że „dostajesz to, za co płacisz, i ani krzty więcej"? Czy może kimś, kto wiernie trzyma się zasad etyki? Tak jak dobroduszny Herb Kelleher, współzałożyciel Southwest Airlines, który twierdzi, że „firma jest silniejsza, jeśli ją spaja miłość, a nie strach"?

Rabin i CEO. Wskazówki dla
lidera biznesu XXI wieku,
Thomas D. Zweifel,
Aaron L. Raskin,
wyd. Helion,
328 s.

Ku tej drugiej zasadzie skłaniają się rabin Aaron L. Raskin i dr Thomas D. Zweifel, były prezes Swiss Consulting Group. W swojej książce „Rabin i Ceo" próbują stworzyć nową koncepcję przywództwa. A robią to w nietypowy sposób: odczytują biblijne mądrości jako praktyczne wskazówki dla współczesnych liderów biznesu. Przede wszystkim, jak podkreślają, przywódca musi opuścić swój Egipt, czyli otworzyć się na nowe doświadczenia oraz wyzbyć się krótkowzrocznego i egocentrycznego myślenia. Równie interesująca jest interpretacja przykazań. Na przykład nakaz, aby święcić dzień święty, oznacza ustalanie i realizację priorytetów, a „Nie zabijaj"– zarządzanie emocjami i sytuacjami konfliktowymi. Nie ma tu więc taniej moralistyki. Raskin i Zweifel wychodzą bowiem z założenia, że „humanistyczne przywództwo przekłada się na dywidendy". I co istotne: swoje rozważania popierają przykładami wziętymi z realiów świata biznesu, co czyni lekturę jeszcze bardziej frapującą.

Wędrówki z Gandalfem.
Przywództwo Brian Tracy,
Robert Kozak,
wyd. MT Biznes,
200 s.

Przywództwu poświęcona jest także kolejna opowieść biznesowa z serii „Wędrówki z Gandalfem" Briana Tracy'ego iRoberta Kozaka. Tym razem główny bohater, Tom Spencer, ku swemu zaskoczeniu otrzymuje propozycję awansu na szefa działu sprzedaży w korporacji FSNS. Z jednej strony czuje dreszczyk emocji, a z drugiej zastanawia się, dlaczego to właśnie on został wybrany, a nie np. ktoś, kto bardziej błyszczy inteligencją. Uważa bowiem, że im wyższe IQ, tym większa skuteczność w zarządzaniu. Jego mentor, tytułowy Gandalf, wyjaśnia mu jednak, że gdyby tak było, Einstein byłby genialnym przywódcą. Tymczasem w ogóle nie potrafił zarządzać innymi. Jak łatwo się domyślić, pomimo obaw i ryzyka porażki Tom podejmuje wyzwanie. Czy jednak mu podoła? I w tym wypadku nie trudno odgadnąć. Ale w końcu tego typu historie nie powstają po to, aby konkurować z kryminałami Raymonda Chandlera czy Agaty Christie.Mają przede wszystkim odgrywać rolę poradników. A w tej roli „Wędrówki..." znakomicie się sprawdzają. Jednak ten ujęty w fikcyjną opowieść poradnik ma też i prosty morał – że w biznesie, tak jak w życiu, warto czasem postawić na otwartość, szczerość i uczciwość.

TAK! 50 sekretów nauki
i perswazji,
Robert B. Cialdini,
Noah J. Goldstein,
Steve J. Martin,
wyd. Laurum, audiobook

Mówiąc o przywództwie, nie sposób pominąć takiej cechy jak siła perswazji. A mówiąc o perswazji – nazwiska Roberta B. Cialdiniego. Wydana w formie audiobooka książka „Tak! 50 sekretów nauki perswazji" została napisana właśnie przez słynnego psychologa i jego współpracowników: Noaha J. Goldsteina i Steve'a J. Martine'a. Autorzy przedstawiają w niej uniwersalne zasady (sześć reguł Cialdiniego) wywierania wpływu na ludzi. Zgodnie z sugestią tytułu odkrywają też przed nami tajemnicę działania 50 narzędzi perswazji. Na podstawie konkretnych przykładów i badań dowiadujemy się m.in., jak można przekształcić wadę w zaletę, jak przekazywać komunikaty, by na długo zapadły w pamięć, a nawet... który element wyposażenia gabinetu może zwiększyć siłę przekonywania. Autorzy przestrzegają jednak przed nieetycznym stosowaniem tych technik. Przyniesie to bowiem tylko krótkookresowe zyski, a w efekcie końcowym długookresowe straty. Jednym słowem: perswazja – tak, manipulacja – nie!