Zobacz nieopublikowane nigdy dotąd fotografie Jana Pawła II

Ponad 300 unikatowych, w większości nigdy nie publikowanych fotografii, przedstawiających papieża Jana Pawła II na przestrzeni całego pontyfikatu będzie pokazanych na wystawie „Pielgrzym Tysiąclecia” w d. Pałacu Biskupów Krakowskich - oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ekspozycja, której zwiedzanie będzie bezpłatne, zostanie udostępniona zwiedzającym 3 czerwca. Dzień wcześniej, w piątek 2 czerwca, zaplanowano wernisaż. Organizatorem wystawy jest wojewoda świętokrzyski oraz kieleckie muzeum.

Jak mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda Agata Wojtyszek, przedsięwzięcie jest odpowiedzią na apel o aktywne włączenie się w przygotowanie do obchodów przypadającej w 2020 r. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża, jaki w marcu skierował do władz państwowych i samorządowych, b. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Na wystawę składa się ponad trzysta, w zdecydowanej większości nigdy nie publikowanych fotografii przedstawiających Jana Pawła II, pochodzących ze zbiorów serwisu fotograficznego oficjalnego dziennika Stolicy Apostolskiej „L’Osservatore Romano”.

„Zdjęcia przedstawiają papieża-Polaka w różnych aspektach – jako niekwestionowany autorytet moralny, który towarzyszył wszystkim ludziom bez względu na rasę, wyznanie. Przedstawiają również Ojca Świętego jako polityka, który zmienił świat, ale także jako człowieka, który był blisko ludzi” – opisywała Wojtyszek. 

Ekspozycję podzielono na 21 działów, dokumentujących wydarzenia począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły na papieża w 1978 r., poprzez pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, spotkania z dziećmi i młodzieżą, górskie wędrówki, oficjalne wizyty głów państw i przywódców czy obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, po ostatnie chwile życia zmarłego w 2005 r. papieża. Dwa ostatnie działy uzupełniono zdjęciami z pogrzebu Jana Pawła II oraz fotografiami przedstawiającymi świat pogrążony w żałobie po jego śmierci. Szczególnym działem jest cykl poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. 

Jak wyjaśnił właściciel ekspozycji Jerzy Michalski, pomysł powstania wystawy pojawił się w 1996 r. „Rok później dzięki pomocy kard. Dziwisza (ówczesnego sekretarza i kapelana Jana Pawła II) udało się nam spotkać w Watykanie z Ojcem Świętym i zaproponować ideę powstania takiej wystawy. Jan Paweł II zaakceptował tę ideę, ale pod jednym warunkiem – mówił, że chciałby, aby wystawa pokazywała człowieka, który został papieżem, a nie papieża. I tak jest skonstruowana” – opisywał Michalski. 

Powołano komisję, która ze zbiorów watykańskiej gazety wybierała fotografie na potrzeby ekspozycji. „Wszystkie te zdjęcia, jak i podział wystawy na działy, osobiście akceptował Jan Paweł II. Czyli możemy powiedzieć, że ta wystawa to jest obraz papieża, jaki chciał przekazać potomnym” – ocenił Michalski. 

„Te zdjęcia w 80 proc. są fotografiami, które nigdy nie były publikowane. Bardzo wiele z nich, to jedyne niepowtarzalne egzemplarze” – opisywał Michalski. 

Jak podkreślali organizatorzy, ekspozycja jest skierowana głównie do młodzieży, tym bardziej – ocenił Michalski – iż często wielu młodych ludzie w Polsce o papieżu-Polaku wie dużo mniej, niż ich rówieśnicy z Włoch czy Meksyku. „Chcemy, żeby zwiedzający zapamiętali tę wystawę jako pokazanie pewnej drogi i człowieka oraz wielkości tego człowieka” – zaznaczył Michalski.

Wystawie towarzyszy ilustracja dźwiękowa – Jan Paweł II sam nagrał komentarz do ekspozycji; wybrał też fragmenty swoich homilii i poezji, które będzie można usłyszeć w czasie oglądania fotografii.

Wystawa „Pielgrzym Tysiąclecia” była do tej pory pokazywana w Łodzi, Gdańsku i w Gnieźnie. Honorowy patronat nad ekspozycją sprawuje minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wystawę w Kielcach będzie można oglądać do 2 lipca. 

Autor: Anna Adamska

Źródło: PAP