Ziołowe podróże po Polsce | Wiesiołek

Wiesiołek to dość ,,pospolite’’ zioło, rosnące na polskich polach i łąkach, ma ono jednak całkiem niezwykłe właściwości. Ta niepozorna roślina jest jednym z cenniejszych ziół wykorzystywanych do produkcji leków i kosmetyków.

Olej z wiesiołka

Wiesiołek to, co jest najcenniejsze, ukrywa w drobnych, twardych nasionach. Wyciskany z nich olej zawiera wyjątkowo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA), od których obecności w organizmie zależy prawidłowy przebieg wielu życiowych procesów.


Wiesiołek dla zdrowia

Olej z wiesiołka zwiększa odporność organizmu i pozwala zbudować barierę ochronną przed wirusami i drobnoustrojami. Dodatkowo pomaga usunąć toksyny z organizmu, poprawiając przemianę materii. Wiesiołek obniża poziom cholesterolu we krwi, chroni przed nadciśnieniem tętniczym i poprawia krążenie.


Wiesiołek w kosmetologii

Olej wiesiołkowy od stuleci używany jest do pielęgnacji ciała, włosów i paznokci. Jest też składnikiem wielu naturalnych kosmetyków, na przykład mydła. Poprawia stan skóry, dlatego jest szczególnie polecany przy pielęgnacji tej bardziej alergicznej i atopowej. Zawiera niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe regenerujące naturalny płaszcz ochronny. Olej dodawany, jako emolient w końcowym procesie produkcji mydła, natłuszcza, zmiękcza i uelastycznia naskórek, likwidując suchość, zaczerwienienie, swędzenie czy pękanie.


Ciekawostka

Wiesiołek nazywany był kiedyś „świecą nocy”. Jego zamknięte w ciągu dnia kwiaty otwierają się bowiem dopiero pod wieczór, aby zachwycić swoją żółtą barwą.