Podniebna rywalizacja - relacja z mistrzostw KONTAKTY 2017

Kolorowe skrzydła, pęd powietrza i widowiskowe konkurencje, tak wyglądał lotniczy weekend w Łomży, w której osiemnasty rok z rzędu odbyły się Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY 2017. 

Na łomżyńskim niebie zaprezentowała się Motoparalotniowa Kadra Narodowa z trenerem Adamem Paską, piloci z Litwy i Czech oraz Mistrzowie Europy w klasie wiatrakowców, które zakończyły się trzy tygodnie temu na Węgrzech. 

- Po huraganie na Mistrzostwach Europy, które były trzy tygodnie temu na Węgrzech, moja motolotnia ma uszkodzony wózek i skrzydło. Nie zdążyłem jej naprawić na „Kontakty” i nie przyleciałem, ale nie mogłem u was nie być - zameldował się samochodem Konrad Ziębakowski z Radomia, który w ubiegłym roku w Łomży wywalczył Mistrzostwo Polski w Przelocie przez Bramkę w klasie motolotni. 


Dla uczestników dystans nie ma znaczenia


Sympatia i pasja, jaką wzbudzają w pilotach zawody w Łomży sprawia, że kilometry nie stanowią żadnych przeszkód! Piloci motoparalotni Artur Skiba, Paweł Gołębiowski oraz Wiesław Grzesiak przyjechali do Łomży z Koszalina. Rudolf Zieliński przyleciał swoim samolotem z Ostrawy. Stanisław Pietruskievicius przyciągnął swoją motolotnię na specjalnym wózku z Wilna! Sylwester Kruk spod Garwolina w piątek od świtu czekał na swoim lądowisku na warunki, które pozwoliłyby na start. Po daremnym wyczekiwaniu, postanowił przyjechać samochodem. Z córką Kasią dotarł do Łomży około godziny 18.00. Widząc, że aura się poprawiła, a kolejne motolotnie, samoloty i wiatrakowce lądują nad Narwią, postanowił wrócić do domu, by w sobotę rano przylecieć motolotnią. W sobotę Sylwek i Kasia Kruk po porannym przylocie jedli już śniadanie w Łomży ze wszystkimi pilotami. 


Precyzja i celność


Podniebną rywalizację rozpoczęli piloci wiatrakowców, motolotni i samolotów. Choć w sobotnie popołudnie wiatr nie był sprzyjający, zmagali się w konkurencji wymagające wielkiej precyzji, czyli w celności lądowania. Trudność polega na tym, że po wzniesieniu się na 300 m należy wyłączyć silnik i tak zaplanować dalszy lot, by wylądować w wyznaczonym ściśle miejscu (tzw. deku). A dek miał na początku 4 m szerokości. Ku zaskoczeniu wszystkich już w pierwszej turze lądowań wyłonił się zwycięzca tej konkurencji. Alek Dernbach z nawigatorką Klaudią Laskowską jako jedyni trafili w dek i tym samym wywalczyli pierwsze miejsce w tej konkurencji. W kolejnych podejściach wyłonili się następni znakomici piloci – Leszek Wiktorski (leciał samolotem Storch) i Marcin Majsterek z nawigatorką Dominiką Jurkiewicz (lecieli wiatrakowcem).

Następnie do zmagań stanęli piloci motoparalotni. Oni również rozegrali dwie kolejki celności lądowania. Tu bezkonkurencyjny okazał się debiutant Robert Trypuz z Białegostoku, uzyskując w każdym lądowaniu maksymalną ilość punktów. Nie dał żadnych szans kadrowiczom! 

Tuż przed zmrokiem w niebo wzbiła się motoparalotnia z Adamem Pupkiem i Piotrem Kozikowskim z Łomży w widowiskowym locie między pylonami z warkoczem biało-czerwonego dymu i ognistej racy. Tak „błyskotliwe” zakończenie sobotniego dnia było jednocześnie zaproszeniem na niedzielę.


Dzień drugi


Niedzielny poranek przywitał wszystkich gorącym słońcem i bezwietrzną pogodą. Już o 6.00 rano w powietrze wzbiły się motoparalonie, by rozegrać konkurencję nawigacyjną zakończoną celnością lądowania. Po nich do boju stanęły motolotnie, wiatrakowce i samoloty ultralekkie. W Mistrzostwie Polski w Przelocie przez Bramkę w porywistych podmuchach kunsztem pilotażu wykazał się Zbyszek Kędziora z Białegostoku, który przeleciał przez „bramkę” szerokości 10 m i bezapelacyjnie został tegorocznym Mistrzem Polski w kategorii samolotów ultralekkich i motolotni. Wśród wiatrakowców zwyciężyła załoga Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz, wicemistrzowie Europy w klasie wiatrakowców sprzed trzech tygodni, którzy w tej konkurencji startowali pierwszy raz w życiu! 


Wyniki XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty 2017”


Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motolotni, ulm, wiatrakowców:

1. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska 

2. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz

3. Zbyszek Kędziora

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motoparalotni:

PF1 (start z nóg):

1. Jacek Ciszkowski

2. Robert Trypuz

3. Jarosław Pałdyna 

PL2 (start z wózka)

1. Adam Pupek/ Piotr Kozikowski

2. Dariusz Brzostowicz/ Przemysław Kalinowski

3. Piotr Domański/ Adam Giela

Mistrzostwa Polski w Przelocie przez Bramkę:

Klasa wiatrakowców:

1. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz

2. Irek Krajewski

3. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska

Klasa motolotni i ulm

1. Zbyszek Kędziora

2. Janusz Tichoniuk

3. Leszek Wiktorski 


autorka: Dominika Tocka