Wakacje w kamperze - od czego zacząć przygotowania?

Jazda kamperem niesie za sobą wygodę i komfort. Nie trzeba martwić się o nocleg, bo mobilny dom masz ze sobą. Nie musisz robić rezerwacji, ani nie jesteś uzależniony od terminarza. Plan podróży przygotowujesz na bieżąco, przy czym możesz zatrzymać się kiedy i gdzie tylko chcesz.

Nic dziwnego, że wakacje w kamperze z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. A może i Ty marzysz o przygodzie życia, jaką będzie podróż kamperem do Stanów czy wycieczka objazdowa po Europie? Sprawdź, o czym musisz pamiętać planując wakacje w kamperze. 


Wypożyczenie kampera


Osoby dopiero co rozpoczynające swoją przygodę z caravaningiem powinny zacząć od wypożyczenia kampera. Na początku nie opłaca się go kupować, bo przecież taka forma zwiedzania świata może zwyczajnie nie przypaść nam do gustu.

Czym kierować się wybierając kamper idealny? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę liczbę podróżujących osób, a także ich wiek. Zależy od tego liczba miejsc do spania, ale też wyposażenie kampera. Inne rzeczy przydadzą się 4 osobom dorosłym, a jeszcze inne dwójce dorosłych z 3 dzieci. Rodzice doskonale wiedzą, co powinien posiadać kamper, aby podróżowanie z maluchami było miłe i przyjemne.

Ile to kosztuje? Cena za wypożyczenie mobilnego domu za dobę waha się od 200 do nawet 800 zł. Wszystko zależy od sezonu (w sezonie niskim zapłacimy nawet o 30% mniej, niż w sezonie wysokim). Innymi składowymi wpływającymi na cenę najmu jest model i marka pojazdu, a także jego wiek i zastosowane w nim udogodnienia.


Jak się pakować na wyjazd?


Nie da się stworzyć kompletnej listy rzeczy, jakie warto ze sobą zabrać, takiej która będzie odpowiadać każdemu. Są za to uniwersalne zasady mówiące o tym, jak się pakować, żeby niczego nie zapomnieć.

Najlepiej pogrupować wszystkie rzeczy. Usiądź, weź kartkę papieru i spisz, co będzie potrzebne Ci w kuchni, w łazience, a co w pokoju - bez czego podróż może okazać się nieudana, a co możesz kupić w każdej chwili w miejscu, do jakiego zmierzasz. Taka lista szczególnie przydaje się podczas podróżowania z dziećmi, kiedy pominięcie ulubionej zabawki malucha w pakowaniu może okazać się dla niego niewyobrażalną tragedią.


Ubezpieczenie to podstawa


To co spakujemy do kampera jest istotne, ale nie aż tak, jak zapewnienie sobie i bliskim kompleksowej ochrony podczas jazdy. Polisa OC i AC ochroni nas od finansowych skutków nieszczęśliwego zdarzenia na drodze, a przy tym zapewni natychmiastową pomoc w kryzysowej sytuacji. Na rynku są już wyspecjalizowane pakiety ubezpieczeniowe dedykowane kamperom, oferujące korzystne z punktu widzenia podróżujących składki ubezpieczeniowe.

Więcej na temat ubezpieczenia dla kampera przeczytasz tutaj: https://www.motorhomeprotect.co.uk/campervan-insurance