Trzy... biografie współczesnych artystów

W zeszłym tygodniu polecaliśmy biografie artystów. Tym razem przyszła kolej na męską odsłonę tego cyklu. 

Mają lub mieli interesujące histonie, ciekawe życie, burzliwe romanse albo niesamowity talent. Opowiedzieli o nich lub zostały opowiedziane na kartach książek.


Patriota Wszechświata. Karol Sienkiewicz 


zobacz na nexto.pl

Książka jest reportażem o życiu i twórczości Pawła Althamera. Jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów współczesnych, który zapisał się jako przedstawiciel nurtu 'sztuki krytycznej'. Zasłynął artystycznymi interwencjami w przestrzeni miasta. Eksperymentował z przestrzenią społeczną, jest aktywistą, który jako narzędzie działania wykorzystuje sztukę. 


15 stuleci. Jakub Banasiak.

zobacz na nexto.pl

Ta książka to wydana przez wydawnictwo Czarne rozmowa-rzeka z artystą Wilhelmem Sasnalem. Sasnal jest jednym z 'najlepiej sprzedających się polskich artystów'. Szczera rozmowa z krytykiem to okazja do przebudowania mitów, które nagromadziły się wokół Sasnala i napisania jego wizerunku na nowo. Tym bardziej, że w ostatnich latach ten wizerunek kojarzony jest z kontrowersyjnymi wypowiedziami i deklaracjami politycznymi. Lektura warta uwagi.


Zatańczą ci, co drżeli. Karol Sienkiewicz.

zobacz na nexto.pl

Książka będąca zbiorem działań artystów, których uważa się za przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej. Jeśli ktoś chce dostać kompendium tego, co działo się w latach 90. na rodzimym rynku sztuki, a co do dzisiaj kształtuje współczesnych adeptów sztuki, przeczytać i zobaczyć prace, w których przekracza się granice - przede wszystkim granice ciała i tego, co wolno w społeczności, niech sięgnie po znakomite opracowanie Sienkiewicza.