Studenci aktorstwa rozpoczynają wielką walkę o widza!

Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza na 35 edycję Festiwalu Szkół Teatralnych. Studenci aktorstwa wszystkich polskich uczelni teatralnych w walce - o nagrody i uwagę widzów.

Od 8 do 14 maja studenci wydziałów aktorskich wszystkich szkół teatralnych w Polsce wystawią na łódzkich scenach swoje spektakle dyplomowe. Festiwal Szkół Teatralnych organizowany jest corocznie od 1983 roku. Jego pomysłodawcą był Jan Machulski, wybitny aktor, wieloletni wykładowca i dziekan wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Dla młodych aktorów łódzki festiwal to pierwsza okazja do konfrontacji z profesjonalną sceną, krytyką teatralną i wymagającym widzem, a także szansa - na efektowny start w zawodowe życie aktorskie. Wśród laureatów Festiwalu są m.in. Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Robert Więckiewicz czy Michał Żebrowski.

W tym roku publiczność, zgromadzona w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka i Teatrze Studyjnym Szkoły Filmowej w Łodzi, obejrzy 15 spektakli dyplomowych przygotowanych przez Akademię Teatralną w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie Filia we Wrocławiu oraz Szkołę Filmową w Łodzi. W tym roku grono uczestników Festiwalu zostało poszerzone - w ramach FST zadebiutują: Wydział Lalkarski we Wrocławiu (PWST Kraków Filia we Wrocławiu), Wydział Teatru Tańca w Bytomiu (Wydział PWST Kraków) oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Wydział AT Warszawa). 

Spektakle oceni jury złożone z przedstawicieli świata teatru. W tegorocznej edycji w jego składzie zasiądą: Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), Kinga Preis (aktorka teatralna i filmowa), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Adam Orzechowski (reżyser teatralny, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku) oraz Wioletta Laszczka (przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Zwycięzcy wskazani przez jurorów otrzymają Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publiczność przyzna tytuł Najbardziej Elektryzującej Aktorki i Najbardziej Elektryzującego Aktora. Przyznane zostaną również nagrody specjalne - m.in. Nagroda Machula „Bądź orłem, nie zniżaj lotów”, której przyznawanie zapoczątkował Jan Machulski, nagroda OPUS FILM, nagroda grupy TOYA oraz nagroda ZASP-u. 

Organizatorem Festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, współorganizatorami: Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Autor: Anna Adamska 

Źródło : Szkoła Filmowa w Łodzi (PAP)