Skąd się bierze alergia?

Wiosna pełną parą, wszystko budzi się do życia, a Ty zaczynasz kichać, dusić się, odczuwasz świąd skóry. Krótko mówiąc – wiosną nie możesz cieszyć się w stu procentach. Powodem najczęściej jest alergia z którą musi zmagać się coraz więcej osób. I choć w większości przypadków nie zagraża naszemu życiu to nieleczona może je znacznie utrudnić.


Czym jest alergia?

Potocznie o alergii mówimy, gdy jesteśmy na coś uczuleni. Przez specjalistów określana jest jako reakcja immunologiczna, która związana jest z powstaniem swoistych przeciwciał. Tego typu przeciwciała po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji, w tym mediatorów stanu zapalnego. Wracając do samych uczuleń. Szkodzić nam mogą niemal wszystkie czynniki naszego środowiska. W większości przypadków są np. pyłki roślin. Stąd znaczące pogorszenie stanu zdrowia w okresie wiosennym. Reakcje alergiczną może wywoływać wszystko to co wdychamy, zatem roztocza kurzu domowego, pierza, pyły, czy zarodki pleśni. Bardzo często jesteśmy uczuleni także na sierść zwierząt. Kolejnym alergenem mogą być przyjmowane pokarmy: mleko krowie, ser, jogurt, masło, pszenica, drożdże, owoce, warzywa, ryby, kakao, czy różnego rodzaju przyprawy. Bardzo silna reakcja alergiczna może też nastąpić poprzez ukąszenie przez owady. Alergia spotykana jest u dzieci nawet w pierwszym okresie ich życia. Grunt również, by została jak najwcześniej zdiagnozowana.

Alergia – diagnostyka

Zazwyczaj pierwszym etapem rozpoznawania alergii powinien być dobrze przeprowadzony wywiad z pacjentem. Na jego podstawie można ustalić wstępną diagnozę alergii, oraz skierowanie na dalsze badania. Te zazwyczaj obejmują tzw. testy skórne. Polegają one na wstrzyknięciu pod skórę na określony czas substancji dzięki której uzyskuje się potwierdzenie, że dane alergeny są odpowiedzialne za określone reakcje.

Objawy alergii

Mogą mieć różną postać w zależności od rodzaju, a także stopnia nasilenia alergii. Prawdopodobnie najbardziej znanym objawem jest kichanie, czyli tzw. katar alergiczny. Nie zaraża on tak jak katar w przypadku przeziębienia, jednak może być również uciążliwy. W szczególnych przypadkach może pojawiać się nawet krwawienie z nosa. W przypadku alergii narażone są także oczy, które pod wpływem uczulenia stają się zaczerwienione i mają tendencje do łzawienia i pieczenia. Mogą pojawić się także problemy z bólami głowy i słuchem (mniej drożna trąbka Eustachiusza). Jeżeli na Twojej skórze pojawia się wysypka np. w postaci czerwonych krost, czy pokrzywki to znak, że możesz być na coś uczulony. Dodatkowo skórze towarzyszy zazwyczaj świąd. Największy niepokój mogą jednak powodować duszności, kłopoty z oddychaniem, a nawet ostry kaszel (bez infekcji).

Alergia – jak sobie z nią radzić?  

Jak już wyżej zostało wspomniane w przypadku alergii liczy się dokładna diagnostyka na podstawie której można ustalić konkretne leczenie. Farmakologia w przypadku alergii jest bardzo często praktykowana, należy jednak samemu eliminować sytuacje powodujące reakcje alergiczne. Jak? Jeśli jesteś uczulony na środki czystości, kosmetyki, czy produkty spożywcze dokładnie czytaj etykiety, warto też zapytać sprzedawcę o źródło z jakiego pochodzi dany produkt. Warto też dbać o czystość i wilgotność pomieszczenia, które należy dobrze wywietrzyć. Jeżeli jesteś uczulony np. na pierze to warto skorzystać z pościeli antyalergicznych. 

Autor: Anna Dydymska