Poznaj swoją historię, czyli Noc Muzeów 2017

Podgląd dawnych dzieł sztuki, podziwianie starych pojazdów, a przede wszystkim poznanie historii swojego regionu. Noc Muzeów od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, gdzie najpopularniejsze odwiedzane są przez niemal całe rodziny.


Od czego się zaczęło?

Pierwszą noc muzeów zorganizowano w Berlinie w 1997 roku. Już cztery lata później, bo w 2001 roku Noc Muzeów zyskała zasięg europejski. Obecnie w imprezie bierze udział ok. 120 miast Europy. Organizowana zawsze w trzeci weekend maja, tym samym powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Święto muzeów przede wszystkim przyciąga pokolenia. Dla starszych pokoleń niektóre omawiane tematy były powrotem do przeszłości, młodsi natomiast otrzymali cenną lekcje historii swojego regiony. W Noc Muzeów angażują się zarówno mniejsze jak i większe miasta w Polsce.

Sztuka Poznania

W Poznaniu nie zabrakło licznych atrakcji. Najwięcej jednak można było podziwiać dzieła sztuki artystów dawnych epok. Rysunki, kolaże, grafiki, czy obrazy. Dla miłośników literatury znalazła się też prezentacja książek, które od lat były gromadzone w zbiorach GPiD. To co jednak charakteryzowało te książki to głównie fantastycznie wykonane ilustracje. Z kolei członkowie Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przybliżyli zwiedzającym muzea wizualne aspekty dawnych obrazów, a także pomogli dokonać ich szczegółowej analizy. Odniesieniem do wybitnych prac w historii Poznania była m.in. wystawa pod tytułem „Śladem artystów należących do związku polskich artystów – plastyków”. W Poznaniu obchodzono również 160 rocznice utworzenia jednego z pierwszych, polskich muzeów publicznych. W czasie Nocy Muzeów w Poznaniu nie zabrakło odniesienia do historii muzyki, oraz 20-lecia międzywojennego. Można by długo opowiadać o tym co można było zobaczyć w Poznaniu w sobotnią noc. Co ważne wszystko to zostało wypunktowane szczegółowym programem.

Noc Muzeów w stolicy

W Warszawie w Noc Muzeów zaangażowało się m.in. Muzeum Bursztynu, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Muzeum Sue Ryder. Uczestnicy mieli okazje nie tylko podróżować tramwajami kursującymi w ramach specjalnej linii „M”, ale i podziwiać wystawę zabytkowego taboru i wspólnie pośpiewać dawne utwory przy akompaniamencie pianisty. Oprócz tego jedną z wystaw poświęcono twórczości Fryderyka Chopina. W czasie tej nocy można było również zobaczyć pokaz archiwalnych materiałów filmowych.

A co w Krakowie?

Jak doskonale wiemy Kraków (podobnie jak Warszawa) to miasto w którym nie brakuje odniesień zarówno do bogatej historii, jak i kultury. To i też w czasie Nocy Muzeów nie brakowało różnych punktów programu w skład którego znalazła się m.in. prezentacja figur żołnierzy, oraz modeli pojazdów wykonanych w skali 1:6, czy warsztatów z grą wielkoformatową. Warsztaty i ścieżka „Wsłuchaj się w AK” została skierowana dla osób z dysfunkcją wzroku.

W Noc Muzeów chętnie włączyły się też inne, duże miasta w Polsce, w tym Wrocław. Tu także nie zabrakło zarówno pokazów zabytkowych ekspozycji, obrazów, jak i możliwości kursowania zabytkowej linii tramwajowej „M1”.

Autor: Anna Dydymska