Polecamy 3 książki o… Polsce

I nie są to wcale pozycje akademickie ani turystyczne. Dzisiaj polecamy trzy książki, dzięki którym obejrzymy Polskę z perspektywy historycznej, antropologicznej i lepiej zrozumiemy współczesność. 

Olga Drenda „Duchologia Polska”

Zobacz na nexto.pl
Duchologia funkcjonuje jako zbiór rzeczy zapomnianych, które ukształtowały nasze społeczeństwo. To obrazy tego, co dzisiaj określilibyśmy jako starocie i bibeloty. Jaką rolę w życiu pokoleń dorastających w latach 80. odgrywała meblościanka? Skąd zamiłowanie Polaków do wieszania makiet z pocztówkami, dywanów na ścianach i suszonych kwiatów? Wszystkie sentymentalne obrazy, tworzące duchologiczną narrację błyskotliwie i anegdotycznie analizuje Olga Drenda.


Filip Springer „Miasto Archipelag”

Zobacz na nexto.pl
Springer stał się najpopularniejszym polskim fotografem i antropologiem miasta. Jego ostatnia książka to zapis reportaży z podróży po małych miastach Polski. Autor przejechał trzydzieści jeden miast, które po 1999 roku utraciły status miast wojewódzkich, aby zobaczyć jak się w nich żyje. To nie tylko niesamowite opowieści mieszkańców, ale wędrówka z aparatem po dzielnicach, w które nie mielibyśmy szansy trafić z perspektywy turysty, to przywoływanie miasta-widma, które w niektórych przypadkach zatrzymały się w okresie po transformacji, a w innych niezwykle rozkwitły. W jakiś sposób Springer wydobywa z tych miast obrazy, które są polskim folklorem małych miast, ale hipnotyzującym.


Andrzej Leder „Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej”

Zobacz na nexto.pl
Jedna z ciekawszych książek, które zostały wydane w ostatnich latach. Opiera się na historii, ale autor jest kulturoznawcą, więc jego perspektywa czerpie z innej nauki – psychoanalizy. Leder wraca do lat 1939-1956 i nazywa ten okres czasem prawdziwej rewolucji, która dokonała się w mentalności (imaginarium). Książka zapowiadana jest mocnym zdaniem: „Dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem”.