Pokój na poddaszu dla nastolatka – jak go urządzić?

Poddasze to pomieszczenie, które dzięki zastosowanym skosom, zyskuje niepowtarzalny klimat. Ten wyjątkowy układ ścian daje wiele możliwości kreatywnego zaaranżowania przestrzeni. To właśnie pokój na poddaszu jest najczęściej wybierany na pokój dla nastolatka. Jak ją zagospodarować, by zyskać funkcjonalne i wygodne pomieszczenie? Jakie plakaty będą idealne do pokoju ucznia? Tego – i wiele więcej! - dowiecie się z naszego artykułu. 

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Choć pomieszczenia na poddaszu często przyciągają uwagę swoim niewątpliwym urokiem, nie należą do łatwych aranżacyjnie. Skośne stropy powodują, że dostępnej przestrzeni jest dużo mniej niż w normalnym pokoju, przez co wnętrze traci na funkcjonalności. Tym samym, w przypadku pokojów na poddaszu, bardzo ważne jest, żeby wszystko rozplanować w sposób przemyślany. Szczególnie trudne aranżacyjne są obszary pod skosami, ale je również można umiejętnie wykorzystać. Co warto tam umieścić? Na tej niełatwej powierzchni można poustawiać kartonowe pudełka do przechowywania najróżniejszych rzeczy, czy stworzyć praktyczne miejsce na ubrania, książki czy innego rodzaju bibeloty. W miejscu pod skosami można również ustawić łóżko lub niewielką komodę, oszczędzając przy tym przestrzeń na biurko, bez którego w pokoju nastolatka ani rusz.

Funkcjonalne i ciekawe wizualnie meble

W przypadku pokoju na poddaszu, przestrzeń pod oknem powinna być przeznaczona na strefę do nauki – ze względu na dostęp do naturalnego światła. Można tam postawić biurko, najlepiej w wersji kolorystycznej, dostosowanej do preferencji ucznia lub zamontować ruchomy, przesuwny blat z wygodnym kontenerem na potrzebne przybory. Jeśli zaś chodzi o pozostałe meble, takie jak szafa czy komoda, można je zamówić na konkretny wymiar i dodatkowo spersonalizować, wybierając określony odcień i wzornictwo. Za pomocą umiejętnie dobranych mebli, można w łatwy sposób wydzielić w pomieszczeniu kilka odrębnych stref: sypialnię, garderobę, miejsce do nauki czy relaksu. Ten sprytny zabieg sprawi, że młody człowiek będzie dobrze czuł się w swoim pokoju. Pomieszczenia na poddaszu zwykle nie należą do największych, dlatego urządzając je, warto zastosować zabiegi, które optycznie powiększą przestrzeń. Jak to zrobić? Warto sięgać po jasne kolory na ścianach i dobierać meble i dodatki w jasnych odcieniach. Dobrze jest również zadbać o wiele różnych źródeł oświetlenia, przydatne okażą się lampy stojące, biurkowe czy dekoracyjne, które można umieścić np. przy łóżku.

Plakaty do pokoju nastolatka – jakie wybrać?

Aranżacja ścian w pokoju młodego człowieka jest równie ważna jak dobór odpowiednich mebli. To przez umieszczone na ścianach plakaty, nastolatek może zamanifestować swoje poglądy, wyrazić pasje i zainteresowania. Dzięki nim, może również zdobywać dodatkową wiedzę. Ogrom dostępnych na stronie Decor Mint plakatów do pokoju młodzieżowego sprawia, że każdy znajdzie egzemplarz odpowiadający jego wymaganiom. Poniżej kilka zróżnicowanych propozycji.

• Układ słoneczny – idealna opcja dla przyszłych astronautów i pasjonatów podniebnej przestrzeni, a przy okazji podręczna ściąga z układu planet,

• Wodospad w lasach tropikalnych – dobry pomysł na plakat do pokoju ucznia, który interesuje się przyrodą i marzy o dalekich podróżach,

• Mapa Polski – dzięki zaznaczonym najważniejszym miastom, młody człowiek szybko przyswoi ich lokalizację,

• Leszy (bohater słowiańskich mitów) – propozycja dla książkomaniaków, którzy zaczytują się w słowiańskich mitach,

• Samochód w stylu retro – dobre rozwiązanie dla wielbicieli motoryzacji, którzy dodatkowo lubią stylistykę retro.

Pokój młodzieżowy zlokalizowany na poddaszu, daje wiele możliwości aranżacyjnych. Zróżnicowana przestrzeń sprawia, że w łatwy sposób można wydzielić kilka stref i z jednego pomieszczenia stworzyć minimieszkanie, w którym młody człowiek poczuje się jak we własnych czterech kątach. Nie wolno przy tym zapomnieć o dodatkach, które sprawią, że przestrzeń będzie spersonalizowana. Wykorzystanie plakatów do urządzenia pokoju nastolatka jest z pewnością ciekawym rozwiązaniem.