Nauka może być przystępna - sprawdź jak tłumaczą to YouTuberzy

Edukacja wczesnoszkolna, podawana w mało atrakcyjny sposób, nie zachęca do eksplorowania świata techniki, kultury i nauki na własną rękę w latach późniejszych. Wiedza kojarzona jest z „wkuwaniem na pamięć”, sprawdzianami, oceną w dzienniku i sztywnymi faktami, z którymi dyskutować się nie da.

Wszelkie efektywne, nowoczesne formy nauki, często z użyciem nowych technologii, mają za zadanie, aby tę niemoc przyjmowania wiedzy przełamać. Programy popularnonaukowe, podane w wysublimowanej, inteligentnej formie za pomocą mediów społecznościowych kieruje się nie tylko do młodzieży, ale często – przede wszystkim – do dorosłych. Nauka może być przystępna? Może. Może opowiadać o codziennym życiu, materiach i zjawiskach? Jak najbardziej tak. Można z radością spędzać czas wolny w taki sposób? Wystarczy spojrzeć na popularność TED-ów. 

Jaki kanały do poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin polecamy?


Astrofaza

https://www.youtube.com/user/Astrofaza 
Kanał dla osób, które są, mniej, bardziej albo fanatycznie zainteresowane kosmosem. „Zasypiałeś na lekcjach fizyki? Kosmos kojarzyłeś do tej pory co najwyżej z nudą i horoskopem w czasopiśmie? Czas to zmienić!” - pisze autor kanału. Jego najpopularniejsze filmy osiągają po kilkaset tysięcy wyświetleń – kto by pomyślał, że nauka jest tak pociągająca, prawda? A jest – wspomniane wcześniej hity oglądalności odpowiadają na pytania o to co jest za granicami wszechświata, co jest w środku czarnej dziury, jakie miejsca w kosmosie są najstraszniejsze i najbardziej przerażające – jak umrze wszechświat. Ale tematy, jak się okazuje, są zupełnie jak kosmos – nieskończone. No właśnie, czy kosmos jest nieskończony? Odpowiedzi szukajcie na Astrofazie.


Na gałęzi

https://www.youtube.com/user/NaGalezi 
Profesjonalny blog filmowy, prowadzony przez Marcina Łukańskiego, który zamiast znanych nam już z You Tube’a filmowych recenzji opierających się wyłącznie na fabule, serwuje dawkę technicznej wiedzy na temat filmowej branży oraz merytorycznej wiedzy na temat tworzenia filmów i pracy nad scenariuszem. Przydatne case study z najbardziej znanych produkcji, tricki i zagadki, których nie dopatrzylibyśmy się bez pomocnych wskazówek autora.


Kasia Gandor

https://www.youtube.com/channel/UCUercAwR2To1Zx6GA6ZP2TQ 
Studentka biotechnologii z cudownym poczuciem humoru, bardzo praktycznym podejściem do nauki i darem do opowiadania historii. Opowiada o tym jak niektóre zjawiska są widziane z perspektywy biologa i jak nadaje im to nowy kontekst. Na przykład „dlaczego im jesteśmy starsi, tym szybciej płynie czas”, „dlaczego się całujemy” albo dlaczego niekoniecznie jesteśmy leniwi, nawet, jeśli myślimy o sobie właśnie w ten sposób. Kanał Kasi Gandor szybko reaguje na otaczającą nas rzeczywistość, obala wytworzone społecznie mity, które długo funkcjonują rozgrzewając opinię publiczną, aż w końcu okazuje się, że wystarczyło kilka minut i odpowiednia wiedza, aby rozstrzygnąć spór jednogłośnie. Serdecznie polecamy.


Uwaga! Naukowy Bełkot

https://www.youtube.com/channel/UC_7PqixGIdE-jjoHKMPYpGA 
Na tym kanale możemy być pewni jednego – jeśli wpadliśmy tu po ciekawostkę, to zanim do niej dotrzemy, uda nam się zdobyć prawdziwie encyklopedyczną wiedzę. Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania z praktycznie każdej dziedziny życia i nauki – o bezbarwnych kolorach, o efekcie placebo, o tym komu pomagają elektrowstrząsy. Ale też dużo treści śmieszno-poważnych. Bardzo polecamy, jeśli ktoś ma wolny dzień i może go spędzić właśnie przed ekranem komputera. Bo wciąga.