Moc wrażeń, dreszczyk emocji i dużo lotniczej zabawy

Kolorowe skrzydła, pęd powietrza i widowiskowe konkurencje. Tak wyglądał lotniczy weekend w Łomży, w której dziewiętnasty rok z rzędu odbyły się Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY 2018.

Podniebną rywalizację rozpoczęli piloci motoparalotni, którzy w sobotę tuż po 6.00 rano wzbili się w powietrze, by rozegrać konkurencję nawigacyjną, zakończoną rywalizacją na zdjęcia z przelotu. Zdjęcia można było oceniać na facebooku tygodnika „Kontakty”, a zwycięska fotografia Pawła „Lojaka” Kozarzewskiego przyniosła autorowi dodatkowe punkty w konkurencji.

Po oficjalnym otwarciu Mistrzostw do maszyn wsiedli piloci wiatrakowców, motolotni i samolotów ultralekkich. Choć w sobotnie popołudnie wiatr nie był sprzyjający, zmagali się w konkurencji wymagającej wielkiej precyzji, czyli w celności lądowania. Trudność polega na tym, że po wzniesieniu się na 300 m należy wyłączyć silnik i tak zaplanować dalszy lot, by wylądować w wyznaczonym ściśle miejscu (tzw. deku). Tu bezkonkurencyjny okazał się na swej motolotni Stanisław Pietruskievicius z Wilna latający na motolotni. Następnie w powietrze wzbili się motoparalotniarze. Tym razem piloci musieli przelecieć odcinek 100 metrów z jak najmniejszą prędkością kopiąc po drodze dwie tyczki, następnie ten sam odcinek pokonać jak najszybciej również kopiąc tyczki, a później złapać balonik z helem. To nie łatwe zadanie kończyło się celnością lądowania, w której pilot musiał na wyłączonym silniku strącić pięć piankowych pachołków. Kunsztem pilotażu i niekwestionowanym zwycięzcą ponownie okazał się Paweł „Lojak” Kozarzewski z Warszawy.

Tuż po zmroku trzej motoparalotniarze: Adam Pupek z Łomży, Marcin Krakowiak i Paweł Kozarzewski (obaj z Warszawy) wzbili się w niebo w widowiskowym locie z warkoczem ognistej racy. Tak „błyskotliwe” zakończenie sobotniego dnia było jednocześnie zaproszeniem na niedzielę.

Niedzielny poranek przywitał wszystkich gorącym słońcem. Do Mistrzostw Polski w Przelocie przez Bramkę wystartowały motolotnie, wiatrakowce i samoloty ultralekkie. W porywistych podmuchach kunsztem pilotażu wykazał się Maciej Prendota z Warszawy, który przeleciał przez bramkę szerokości 9 m i bezapelacyjnie został tegorocznym Mistrzem Polski. Długo zmagał się w dogrywkach z Sławomirem Buziakiem z Międzyrzecza Podlaskiego, który ostatecznie zajął drugie miejsce, a brąz wywalczył Dariusz Grzywacz z Karczewa.Lot dzieci i obiektywu

Łomżyńskie zawody to nie tylko zmagania dla pilotów. W trakcie Mistrzostw rozegrany został konkurs na najdłuższy lot modelem szybowca, w których wzięło udział 60 dzieci. W sobotę najdłuższy lot wykonała Oliwia Bogucka (10 lat), drugie miejsce zajęła Julia Makowska (12 lat), a trzecie Rayan Dudek (7 lat). W niedzielę puszczony przez Matusza Malaszkiewicza (12 lat) szybował aż 20,3 m! Drugie miejsce zajęła Natalka Wielbud, a trzecie Staś Buchwald. Wszystkie dzieci otrzymały upominki, a troje zwycięzców z soboty i niedzieli, nagrody.

Grand Prix w Konkursie Fotograficznym pt. „Lot” na zdjęcie z Mistrzostw zdobył Tomasz Roszkowski z Łomży i w nagrodę poleciał wiatrakowcem. Oprócz nagrody głównej, medalami uhonorowani zostali: złotym - Grzegorz Roszkowski z Kętrzyna, srebrnym - Marcin Kotowski z Łomży i brązowym – Stanisław Kuźma Łomży.


WYNIKI:

Mikrolotowi Mistrzowie Podlaskiego KONTAKTY 2018:

I miejsce - Stanisław Pietruskievicius z Wilna,

II miejsce - Alek Dernbach z Warszawy,

III miejsce - Zbyszek Pieciak z Łomży.

Motoparalotniowi Mistrzowie Podlaskiego KONTAKTY 2018:

I miejsce - Paweł „Lojak” Kozarzewski z Warszawy,

II miejsce - Mirek Hołownia z Gdańska,

III miejsce -Tomek Dembczyński z Warszawy.

Mistrzostwo Polski w przelocie przez Bramkę:

I miejsce - Maciej Prendota z Warszawy,

II miejsce - Sławomir Buziak z Międzyrzecza Podlaskiego,

III miejsce - Darek Grzywacz z Karczewa.


Fotografie: Paweł 'Lojak' Kozarzewski, Adam Pupek, Paweł Lisiecki, Natalia Paska, Tomasz Roszkowski